Кметът Пламен Стоилов връчи наградите "Русе - 21 век" на трима изявени ученици

петък, 31 октомври 2014

Кметът Пламен Стоилов връчи днес награди „Русе – 21 век“ на трима изявени ученици. Отличените тази година са Сиана Ангелова Атанасова – ученичка от ХІІ а на НУИ „Проф. Веселин Стоянов” – Русе, Емил Емилов Инджев – ученик от ІХ а клас на МГ „Баба Тонка” – Русе, както и Преслава Антонова Градева – ученичка от Х клас на СОУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ” – Русе. И тримата са номинирани за постиженията си през изминалата година.

На официалната церемония по награждаването присъстваха още зам.-кметовете д-р Страхил Карапчански и Иван Григоров, както и директорът на дирекция „Култура и образование“ Ирена Петрова.

„Няма нещо по-хубаво от това да отбележим високите постижения на тримата наградени в навечерието на един изключително знаков за България празник – Денят на народните будители. На този ден отдаваме почит на всички, заради които нацията ни я има. И с тримата съм се срещал много пъти, имат уникални постижения“, заяви кметът Пламен Стоилов. Той допълни, че учениците са заредени с амбиция, затова им желае да не намалят темпото и изрази подкрепата си и занапред.

„Учителите и директорите са нашите будители днес. А ние сме горди, че награждаваме деца с такива разностранни интереси. Благодарен съм, че сте пример за вашите съученици и приятели. Благодарен съм и на родителите, които са ви отгледали, възпитали и ви подкрепят. Продължавайте да носите свободния дух на Русе“, обърна се кметът Пламен Стоилов към победителите.

ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЛАУРЕАТИТЕ НА НАГРАДА „РУСЕ 21.ВЕК“ 2014 ГОДИНА

1.                  Сиана Ангелова Атанасова– ученичка от ХІІ а на НУИ „Проф. Веселин Стоянов” – Русе. Номинирана от НУИ „Проф. Веселин Стоянов” – Русе за творчески постижения и завоювани награди от национални и международни конкурси. През целия курс на обучение е пълен отличник.

Участвала е в майсторски класовев Германия, Австрия, Канада, Русия, САЩ и България. Носител на редица награди от национални и международни конкурси по пиано, клавирни дуети и камерна музика. 2009, 2011 и 2014 г. е солист на Симфоничния оркестър на Държавна опера Русе, стипендиант е за 2013/2014 г. на Министерството на културата по програмата за закрила на деца с изявени дарби и няколкократно на Фондация „Бистра и Галина”. Има награди и записи в Българско национално радио за композиции и песни.

2.                  Емил Емилов Инджев– ученик от ІХ а клас на МГ „Баба Тонка” – Русе. С изключителните си успехи има огромен принос за утвърждаване авторитета на МГ „Баба Тонка” и Община Русе като значим интелектуален център в България. Участвал и класиран от първо до трето място в различни международни и национални състезания в областта на информатиката, информационните технологии и математика. Голямата награда CRYSTAL PRIZE  на международната конференция CompSysTech 2014, Златен медал на Балканска олимпиада по информатика – Белград 2014, Първо място на Национален есенен турнир по информатика „Джон Атанасов” през 2010, 2011 и 2012г. и Трето място на Национален кръг на олимпиадата по информатика през 2014 г.

3.                  Преслава Антонова Градева – ученичка от Х клас на СОУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ” – Русе.

Печели второ място в Националния конкурс „Обичам да чета на различни европейски езици” с есе на английски език. Печели първо място с есето си на тема „Пет години България в Европейския съюз – възможности и предизвикателства”. Първо място с есето си „България за Европа и Европа за България” и за втори път посещава Европейския парламент в Брюксел. Заема призово място в конкурса, организиран от фондация „Вигория” във връзка със 145-годишнината от рождението на Мария Кюри. Включва се в конкурса на Центъра за творческо обучение с есе на тема „Земята – моята земна и землянска лаборатория” на английски език и печели стипендия и възможността да бъде участник в  Space Camp Turkey 2013. В Международния конкурс „Заедно в ХХІ век” печели награда с презентацията си на руски език на тема „Блокадата на Ленинград”. Член е на Младежкия парламент към Общински младежки дом – Русе и участва в международните проекти „Up-cycle” и „We are Europeans”.