Книгата „Китай през погледа на българите“ бе представена пред русенска публика

сряда, 12 април 2023

В зала „Европа“ на Доходното здание снощи бе представена книгата на доц. Соня Алексиева „Китай през погледа на българите“. Събитието бе открито от заместник-кмета на Русе Енчо Енчев. Премиерата бе уважена от представители на посолството на Китай в България – Гуан Син – културен съветник, Ян Тиен - началник по образователните въпроси, Дай Ин - аташе по културните въпроси, проф. Дун Юенсин - директор на института "Конфуций" във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, и много русенци, дошли да се докоснат до културата на източната страна.

„Русе посреща необятната китайска култура. Вярвам, че събитието ще допринесе за утвърждаване на приятелските ни отношения“, каза заместник-кметът.

Със свои специално подготвени изпълнения по ушу се представиха възпитаниците на Спортен клуб „Калагия“. Техният ръководител Мария Неделчева сподели впечатления от източната страна, описани в разговора с автора на книгата. В „Китай през погледа на българите“ доц. Соня Алексиева помества интервюта, проведени предимно онлайн, с известни и неизвестни българи, пътували, посетили, следвали, работили или реализирали различни проекти в Китай. Книгата разказва и за над 100 исторически, архитектурни, културни забележителности и туристически обекти в Китай, включително от Списъка на ЮНЕСКО за световното наследство.

Във фоайето на Доходното здание бе открита и изложба, организирана от Китайския културен център със съдействието на Община Русе. 30-те фотоса, представящи красотата на Поднебесната империя, ще останат на разположение на русенци и гостите на града до 13 април.

По-рано представителите на китайската дипломатическа мисия споделиха пред зам.-кмета събитията, които посолството организира у нас след дългия период на затишие вследствие на пандемията.

Директорът на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“ Ива Чавдарова ги запозна с провелото се наскоро 62-ро издание на музикалния форум. Дипломатите се ангажираха да популяризират в Китай най-големия български фестивал за класическа музика.

На срещата присъстваха също директорът на Регионалния исторически музей проф. Николай Ненов, директорът на Художествената галерия Елена Великова, на Драматичния театър - Боян Иванов, на Държавна опера Русе - Пламен Бейков и на Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ Теодора Евтимова.