петък, 21 декември 2012
С наричания за здраве и берекет, коледари от три населени места навестиха днес кметския екип. Основен организатор на традиционния ритуал тази година беше Народно читалище „Пробуда 1901” – с. Николово.
Групите за изворен фолклор от селата Николово, Тетово и кв.Средна кула се събраха до елхата пред Доходно здание, след като преминаха през централната част на града в три лъча. В присъствието на зам.-кметовете Иван Григоров и Димитър Наков, както и на много русенци, те изпълниха традиционни за Бъдни вечер и Коледа обичаи.
Най-атрактивният от представените ритуали беше т. нар. бразая, който се е изпълнявал в първия ден на Коледа. Наред с него, беше показано какво са слагали предците ни на масата си на Бъдни вечер. Малки и големи коледари изпълниха коледни песни и наричания.
Г-н Григоров, който беше в ролята на домакин, постави в устатата на бразаята банкнота, какъвто е обичая, и поднесе коледен кравай на коледарите. Той им благодари за наричанията и им пожелая успешна и плодородна Нова година.
Коледуването завърши с почерпка за всички присъстващи от страна на домакините с баница.
41 БЕЗДОМНИЦИ НАМЕРИХА ПОДСЛОН В НОВООТКРИТИЯ ПРИЮТ В РУСЕ
петък, 21 декември 2012
ЗАМЕСТНИК-КМЕТЪТ ДАНИЕЛА ШИЛКОВА НА КОЛЕДЕН ПРАЗНИК В РУСКОТО КОНСУЛСТВО…
сряда, 26 декември 2012
Последни Новини
Пенчо Милков участва в 50-ата пленарна сесия на Конгреса на местните и…
вторник, 31 март 2026
Удължават срока за кандидатстване в конкурса за млад театрален режисьор…
вторник, 31 март 2026
Дизайнери от два континента ще представят колекции в Ruse Fashion Week…
вторник, 31 март 2026
14 фотоволтаични системи вече захранват уличното осветление в 10 населени…
вторник, 31 март 2026
Русе посреща Великден с обогатена празнична украса на площад „Свобода“
вторник, 31 март 2026
Културна програма за месец април
вторник, 31 март 2026
Световни балетни звезди откриват десетото издание на Международния конкурс…
понеделник, 30 март 2026
Правилникът на Обществения съвет по околна среда вече е достъпен онлайн
понеделник, 30 март 2026