"Мартенски музикални дни" Русе 2019

понеделник, 18 февруари 2019

Тази година, през март, град Русе ще привлече отново световноизвестни български и чужди музиканти, участници в най-стария по рода си фестивал за класическа музика в България. Повече от половин столетие една от най-реномираните фестивални сцени в България превръща Русе в музикална столица на страната, в територия на духа и сетивата.

Фестивалът се открива на 15 мартс концерт на оркестъра домакин – Русенската филхармония, под диригентството на Йордан Камджаловсъс Симфония № 5 на Густав Малер и продължава до 31 март, включително.

Предстоят 2 седмици, заредени с творческата енергия на десетки елитни български и международни артисти и състави, над 40 събития и над 650 участници от 3 континента, серия от фестивални дебюти, нови имена,  разнообразие от ярки оркестрови и ансамблови програми с вълнуващи сценични партньорства, майсторски класове и изложби.

Програмата тази година изобилства от атрактивни, пъстри, свежи и предизвикателни за меломаните артистични и музикални идеи, ярки личности, проекти в различни жанрове на музиката в един широк  стилистичен и художествен диапазон – от епохата на ренесанса и барока през богатството от музикални идеи на романтичния 19 век до Дебюси, Равел, Прокофиев, Стравински, Пиацола и най-новите явления на съвременния 21. век!

Със специални акценти в програмата фестивалът ще отбележи 120-годишнината на Панчо Владигеров. Ще бъде отбелязана и 70-годишнината на живеещия в Германия именит български композитор Божидар Спасов. Специално за събитието в България пристига реномираният немски ансамбъл за съвременна музика „Crush”, за да представи музика от негови съмишленици,  ученици и последователи.

Фестивалът ще предложи пространство за над 15 световни и български премиери на музика от Емил Табаков, Васил Казанджиев, Симеон Пиронков, Драгомир Йосифов, Петър Керкелов и редица други български и европейски композитори от различни генерации.

Сред дебютантите на фестивална сцена са топ артисти и ансамбли от класата на Елена Башкирова, Михаел Баренбойм, както и силно нашумелите днес инструментални ансамбли „Модиляни“ и „Вандерер“. Към звездните имена на изпълнители, гостуващи за първи път в България, бихме прибавили с радост и един от майсторите на европейския барок, гамбистът Родни Прада, допълващ фантастично бароковия ансамбъл на Зефира Вълова и Явор Генов.

Фестивалната публика в Русе ще има привилегията да чуе за първи и редица млади артисти, носители на престижни международни награди като литовският пианист Лукас Генюшас и испански виолончелист Пабло Ферандес – и двамата носители на награди от XV Международен конкурс „Чайковски“ в Москва. Към младите европейски медалисти ще присъединим и прекрасния френски пианист Тео Фушенре, спечелил само преди няколко месеца първата награда от Международния конкурс за пианисти в Женева.

Листата на фестивалните гости допълват и такива реномирани артисти и състави като италианския ансамбъл „La Rossignol”, струнен квартет „Шуман“, феноменалната японска акордеонистка Мие Мики и двама легендарни френски инструменталисти – виолистът Жерар Косе и кларинетистът Паскал Морагес, в една забележителна ансамблова програма с Елена Башкирова.

И тази година фестивалът ще предостави сцена за големите имена в българското изпълнителско изкуство, сред които Емил Табаков, Минчо Минчев, Светлин Русев, Евгени Божанов, Красимир Щерев, Георги Василев, Драгомир Йосифов, Мариета Петкова, Нона Кръстникова и Мария Русева, Николай Минчев, клавирното дуо Генова – Димитров, Зефира Вълова, Явор Генов и още редица елитни български оркестри и ансамбли, сред които Софийска филхармония, КА „Софийски солисти“ с диригент Пламен Джуров, ансамбъл „Музика Нова“, струнният квартет „Фрош“, Русенската филхармония, хор „Проф. В. Арнаудов“ и др.

Фестивалът е повод и за Държавна опера Русе да отбележи своя 70-годишен юбилей с премиерата на „Дон Карлос“ от Верди, под диригентството на Сунай Муратов (реж. Александър Текелиев, сценография Иван Токаджиев) и един наистина блестящ екип от първокласни български и международни артисти, сред които Светла Кръстева, Ивайло Джуров, Марио Маланини и др.

Очакваме с нетърпение и двата концерта на Русенския фестивален оркестър под диригентството на Маестро Емил Табаков (28 и 31 март), с участието на  световноизвестните български артисти Светлин Русев и Клавирното дуо                 Генова – Димитров. Фестивалният оркестър е уникален проект, без аналог в България, проект, чиято необикновена енергия привлича в Русе за пети пореден сезон първокласни български музиканти от България и целия свят, голяма част от които възпитаници на Русенското училище по изкуствата. За първи път оркестърът ще партнира и с прекрасните инструменталисти от международно известния Румънския нациноален симфоничен оркестър от Букурещ.

Партньори в реализацията на този амбициозен проект на Община Русе са Министерството на културата, Италиански културен институт – София, Френски институт България, Гьоте институт Германия, НУИ „Проф. Веселин Стоянов“, Държавна опера – Русе, Регионалният историческия музей в Русе, Модо България, Русенската художествена галерия, РБ „Л. Каравелов“, Общинското предприятие „Русе арт“, Къщата-музей „Панчо Владигеров“.

Генерален спонсорна фестивала от 15 години е Обединена българска банка. Сериозен дял в подготовката и провеждането на фестивала имат и редица фирми и дарители от Русе, страната и чужбина, сред които Инвестбанк АД, Монтюпе България, А1, Дунарит, Винпром, Дунавтурс, БТБ България, Нордплан, Мегахим, ВиК, Общински пазари, БулмаркетДМ, както и русенските хотели „Дунав плаза“ и „Бистра и Галина“.