Мащабно учение за аварийна готовност в „Оргахим Резинс“ ще се проведе на 4 септември

петък, 30 август 2024

На 4 септември Община Русе ще проведе мащабно общинско учение за проиграване на външния авариен план (ВАП) на „Оргахим Резинс“ -  предприятие, класифицирано с висок рисков потенциал. Учението ще протече в две части - щабна тренировка, която ще се проведе в сградата на Община Русе от 9 до 11 ч., и практическа част, която ще се състои на площадката на „Оргахим Резинс“ от 11 до 13 ч.

В учението ще вземат участие Щабът за изпълнение на плана за защита при бедствия на община Русе, екип от Доброволното формирование на Община Русе, както и екипи на ОД на МВР-Русе, РДПБЗН-Русе, БЧК-Русе, ЦСМП-Русе, ЕЕНСП 112, „Електроразпределение Север“, „Овергаз Мрежи“, РИОСВ-Русе, Регионална лаборатория - Русе към ИАОС, както и щабът и оперативните аварийни групи на „Оргахим Резинс“.

Темата на учението е „Действия на Общинския щаб за изпълнение на плана за защита при бедствия на Община Русе и силите за реагиране на Единната спасителна система (ЕСС) при ликвидиране на последствията от възникнала промишлена авария с пострадали хора в предприятие с висок рисков потенциал „Оргахим Резинс“.

Целта е да се подобрят уменията на членовете на Общинския щаб за изпълнение на плана за защита при бедствия, включително вземане на решения при провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи (СНАВР) след възникване на промишлени аварии. По време на учението ще се усвоят и приложат процедурите за взаимодействие, координация и действия на съставните части на Единната спасителна система и органите на местната власт при реагиране на промишлени аварии на територията на община Русе.

В рамките на практическата част на учението за кратък период ще бъде затворен за движение бул. „Трети март“ в участъка от Сарайския мост до разклона за „Приста ойл”. Автомобилите на участващите сили от Единната спасителна система ще се движат с включени светлини и звукови сигнализации, като оповестяването на работещите в „Оргахим Резинс“ и съседните предприятия ще се извърши чрез задействане на Локалната система за оповестяване (ЛСО) на предприятието.