Медицински център "Медика - Експерт" извършва специализирани скрининги за белодробни и очни заболявания в Русе

понеделник, 03 октомври 2016

В рамките на проект: „Интергиран подход на Община Русе за интегриране на роми и другите учзвими групи на територията на общини в Област Русе“, Медицински Център „Медика – Експерт“ извършва скрининги за белодробни и очни заболявания на ученици от 1-ви до 4-ти клас от четири училища на територията на гр. Русе.

Специализираните скрининги започнаха на 3 октомври в ОУ „Ангел Кънчев“ и ще продължат в училищата ОУ „Никола Обретенов“, ОУ „Алеко Константинов“ и ОУ „Братя Миладинови“.

Ще бъдат обхванати над 550 ученици от гр. Русе и над 700 ученици от общините – партньори – Иваново, Борово и Ветово.

Целта на скринингите е ранно диагностициране на хронични и значими заболявания при децата и насочването им за съответното лечение. В рамките на проекта ще бъдат проследявани едни и същи деца, като ще се направят изводи  дали са предприети адекватни мерки за отстраняване на диагностицираните проблеми. Скрининговите изследвания се извършват веднъж в годината и изследват здравословното състояние на децата по отношение на белодробни и очни заболявания в гр. Русе и гръбначни изкривявания и очни заболявания в училищата в общините- партньори.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Швейцария в рамките на швейцарския принос за разширения Европейски съюз.