Пропускане до съдържанието на страницата

Международна научна конференция в Русе обединява изследователи от 8 държави

сряда, 09 април 2025

В Русе стартира XII Международна научна конференция „Съвременният свят – постижения, рискове, иновации“, организирана от УНСС и Регионална библиотека „Любен Каравелов“. Над 100 участници от Турция, Румъния, Мексико, Гърция, Израел, Китай, Полша и България ще обсъждат актуални научни предизвикателства в 5 основни секции. Форумът ще премине в хибридна форма – присъствено и онлайн, като научен ръководител е доц. д-р Ивайло Беев от УНСС.

Събитието бе открито от директора на Регионалната библиотека Теодора Евтимова, която приветства участниците в конференцията: „Вече 12 години последователно, с упорство и визия за бъдещето, търсим допирни точки и обединяващи идеи, за да бъде този форум една нова платформа на знанието, на мисълта и на духа. Убедени сме, че това ще бъде място за споделяне на съвременните постижения на човешкото познание, на размисъл над миналото, настоящето и бъдещето“.

Официален гост на откриването бе зам.-кметът Енчо Енчев, който поздрави организаторите и участниците. „За поредна година конференцията доказва ангажираността на Регионална библиотека „Любен Каравелов“ към развитието на науката, академичната мисъл и междукултурния диалог. Темите, които се разглеждат в рамките на конференцията, са актуални и многопластови, провокират размисъл и търсене на нови решения за предизвикателствата на времето, в което живеем“, посочи зам.-кметът. Той подчерта, че участието на представители от различни научни области и страни не само разширява кръгозора на дебата, но и изгражда мостове между идеи, подходи и култури.

Конференцията има за цел да се интерпретират различните теории, учения, доктрини, които имат важна обществено значима стойност и последствия в миналото и днес, и които отразяват постиженията, рисковете и иновациите в сферата на историята, религията, културата, икономиката, технологиите, архитектурата, дизайна и други области на човешкото познание. В програмата ѝ е включено представянето на 109 разработки в пет научни направления: исторически и лингвокултурологични изследвания, изкуствознание, политически и правни изследвания, педагогика и общество, икономически и философски изследвания. Ще бъдат разгледани ключови теми като въздействието на изкуствения интелект в науката и изкуствата, дигиталната трансформация в културните институции, междинните културни влияния в глобализиращия се свят и др.

Разработките, представени по време на форума от научни работници, преподаватели, изследователи и докторанти от редица български и чуждестранни висши учебни заведения и научни институти, ще бъдат публикувани в специализиран сборник, индексиран в международни бази данни, което ще гарантира тяхната видимост и достъпност за академичната общност по целия свят.

Конференцията се провежда с подкрепата на Фонд „Научни изследвания“ и се очаква да бъде основа за развитието на нови международни изследователски инициативи.

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе