Международният възпоменателен ден на жертвите на Холокоста бе отбелязан в Русе

събота, 27 януари 2024

С кратка церемония по полагане на цветя на паметната плоча, посветена на русенското гражданство, оказало помощ и допринесло за предотвратяване на депортацията на хиляди евреи, днес бе отбелязан Международният възпоменателен ден на жертвите на Холокоста.

Заместник-кметът на Община Русе Златомира Стефанова почете с едноминутно мълчание жертвите на геноцида в присъствието на областния управител Данаил Ковачев, председателя на Общинския съвет акад. Христо Белоев, председателя и зам.-председателя на местната организация на „Шалом“ Панайот Тотев и Стела Дионисиева, членове на организацията и признателни русенци.

“С отбелязването на този ден не само отдаваме почит на жертвите, но и подчертаваме важността на толерантността, образованието и уважението към разнообразието в света. Днешното събитие служи като напомняне за трагичните последици на нетърпимостта и неспазването на основните права и достойнство на човека. Уникалната отговорност, която носим като общество, е свързана и с осъзнаването на нравствените уроци, които можем да извлечем от тежката история на Холокоста“, заяви Златомира Стефанова.

В краткото си слово по време на възпоменанието Стела Дионисиева не пропусна да отбележи изключително важната роля на българското общество, положило неимоверни усилия да запази живота на еврейската общност.

27 януари е обявен през 2006 г. за Международен ден в памет на жертвите от Холокост с резолюция 60/7 на Общото събрание на ООН, като годишнина от освобождаването наконцлагеристите от лагера в Освиенцим (Аушвиц) до Краков в Полша. Резолюцията подчертава необходимостта да се предпазят бъдещите поколения от ужасите на геноцида и престъпленията срещу човечеството и насърчава страните-членки да пазят спомена за трагичните събития от Втората световна война, за да не се повторят никога повече.