Министерството на културата включва в своя календар ежегодното отбелязване на Деня на българския всеучилищен химн - 15 април

вторник, 01 октомври 2024

След проведена кореспонденция от страна на Община Русе, Министерството на културата ще включи в своя събитиен календар националното отбелязване на Деня на българския всеучилищен химн - 15 април. Предложението на местната администрация е паметната дата да се чества ежегодно.

В своето писмо министърът на културата Найден Тодоров пожелава успех и широка подкрепа на инициативата на Община Русе и на всички будни граждани, обединили усилия 15 април – датата на създаване на всеучилищния химн „Върви, народе възродени“, да се превърне в нов празник на словото и духовността.

Припомняме, че през 2024 г. за първи път бе отбелязана Седмица на Стоян Михайловски, написал паметното произведение на 15 април 1892 г., докато работи като учител по френски в тогавашната Мъжка гимназия, днес СУ „Христо Ботев“. 132 години от написването на проекта за български всеучилищен химн тържествено бяха отбелязани с поредица от събития, в които се включиха Община Русе, културните институти в града и русенските училища и детски градини. В рамките на седмица те популяризираха достойното дело на Михайловски, доказващо силата на словото, като кулминацията на честванията бе тържественият концерт в Доходното здание, в който се включиха редица учебни заведения.

Идеен организатор на седмицата, посветена на Стоян Михайловски,  е общинският съветник и преподавател по български език и литература в ПГДВА „Йосиф Вондрак“ Татяна Нахабедян.