'МИСИЯ РУСЕ' обединява изпълнители и публика на 21 септември

четвъртък, 18 септември 2014

На пресконференция днес официално беше представен проектът „Мисия РУСЕ“. Русенци и гостите на града ще имат възможност да станат част от това първо по рода си събитие за България на 21 септември, от 18:00ч. на площад „Свобода“. Интерактивният музикален пърформанс се реализира по идея и с финансовата подкрепа на Общинска фондация „Русе – град на свободния дух“, в рамките на едноименната кампания,имаща за цел да изгради чувство на общност и да мотивира и предизвика хората да творят заедно.

Музикалният проект е със специалното участие на британския композитор, диригент и психолог Тим Щайнер. Той е създател на стотици творчески проекти из цяла Европа, с участието както на професионални музиканти, така и аматьори, начинаещи и публика.

Зам.-кметът и председател на УС на Общинска фондация „Русе – град на свободния дух“ д-р Страхил Карапчански изрази своето задоволство от интереса към „Мисия РУСЕ“. „Радвам се, че заедно с нашия партньор и приятел на Русе - Тим Щайнер ще реализираме това уникално по рода си събитие, което ще обедини изпълнители и публика и ще ни зареди с много положителна енергия“, заяви зам.-кметът. Той допълни, че по проекта се работи вече 6 месеца. В последните няколко дни диригентът провежда интензивни репетиции с няколко стотин русенски музиканти – професионалисти и любители.

Тим Щайнер разказа за своя проект и за това което го е вдъхновило при създаването му. Сред отправните точки на „Мисия РУСЕ“ са Дунавската принадлежност на града, 100-те неща случили се тук за първи път, както и посланието за свободния дух на Русе. Именно тези теми са в основата на музикалните изпълнения, които публиката ще има възможност да чуе по време на спектакъла.

Британският композитор сподели, че е впечатлен от работата си с русенските музиканти по време на подготовката на събитието. Той благодари на Община Русе за поканата да реализира този проект в нашия град. „За мен е удоволствие да съм в Русе, да опозная града и хората. Моята цел е в неделя да създадем нещо уникално, което може да се случи само тук, в този град, в този момент, с хората събрани на този площад“ заяви Тим Щайнер. Той допълни, че се надява на 21 септември да се получи едно забавно и вълнуващо събитие, в което ще има активно взаимодействие между изпълнители и публика. „Това не е просто концерт, а един празник на града, в който всеки може да се включи и да изрази себе си“, каза диригентът и отправи покана към всички русенци да станат част от събитието.