петък, 23 август 2013
Над 120 младежи ще се включат като доброволци в еконициатива за обновяването на Русенския кей. Подробности за идеята бяха представени на пресконференция днес от нейните автори – Тереза Николова и Димитър Дерменджиев. И двамата са преминали обучение в международната младежка обучителна програма Balkans, let`s get up. Резултат от него е проектът ОКей – да се погрижим за Русенския кей, който има за цел да насърчи русенци да поемат отговорност за околната среда, общността и здравето си. Екоакцията ще се проведе на 1 септември (неделя), от 9.30 до 12ч. на крайбрежната ивица. Предвижда се почистване на пространството, пребоядисване на пейките и детските съоръжения, засаждане на нови растения и други.
„Община Русе подкрепя тази инициатива, тъй като тя се вписва съвсем естествено в Общинския годишен план за младежта с нестандартното си звучене, иновативни идеи и екоинициативи“, каза на пресконференцията директорът на Дирекция „Култура и образование“ Ирена Петрова. Тя заяви, че целият кметски екип застава зад подобни начинания, които ще доведат до облагородяване на градската среда и заяви готовността на Общината да подпомага реализирането им и в бъдеще.
Проектът ОКей – да се погрижим за Русенския кей предвижда и кампания за „осиновяване“ на определени зони от кея (градинки, дървета, площадки). Идеята е наред с грижата за съответната зона, младежите да имат възможност да общуват и да обменят идеи. Четири частни лица и организации вече са заявили интерес към кампанията. Всяка „осиновена“ зона ще бъде обозначена с табелка, посочваща хората или организацията, които се грижат за нея.
Участниците в инициативата ще получат ековалута, наречена от авторите на проекта майтрейо („приятелство“ от санскрит). Тя ще се използва за посещения в ателиета по йога, бойни изкуства, народни танци, фотография, рисуване и др., както и за отстъпки в различни магазини и заведения. Ателиетата ще се ръководят от доброволци и ще продължат през целия месец септември.
Проектът ОКей – да се погрижим за Русенския кей се реализира в подкрепа на кандидатурата на Русе за Европейска столица на културата през 2019г.
За повече информация: http://www.proekt-okei.tk/
Община Русе с достойно представяне на футболен турнир в Унгария
петък, 23 август 2013
Център за управление на риска и територията ще заработи в Русе
петък, 23 август 2013
Последни Новини
Фотографска изложба за 80 години УНИЦЕФ гостува в Русе
четвъртък, 20 август 2026
Турнирът „Александър Русев“ отново обединява плувци в името на благотворителна…
четвъртък, 20 август 2026
Община Русе представи първия си в евро бюджет
четвъртък, 20 август 2026
Синоптици предупреждават за предстояща гореща вълна
сряда, 19 август 2026
Временно се затваря за движение жп прелезът на ул. „Шипка“
сряда, 19 август 2026
Продължава благоустрояването на бул. „Съединение“
сряда, 19 август 2026
До 20 септември се записват участници за клубовете на Международния младежки…
вторник, 18 август 2026
Информационни консултации за еЗдраве ще се проведат на 19 август в Русе
вторник, 18 август 2026