Млади лясковски инструменталисти спечелиха приза за цялостно представяне на 54. Фолклорен събор „Златната гъдулка“

понеделник, 01 юли 2024

Оркестърът към Школата за народни инструменти „Потомци“ при НЧ „Напредък – 1873 г.“ в гр. Лясковец е големият победител в тазгодишното издание на Фолклорния събор „Златната гъдулка“, организиран от Община Русе. Събитието в Парка на младежта събра над 700 участници от областите Русе, Разград, Шумен, Велико Търново, Силистра, Варна, Плевен и Сливен, които представиха свои изпълнения на изворен и обработен фолклор.

„Златната гъдулка“ е фолклорно съкровище не само за града, а на национално ниво. Община Русе е горда, че през последните години успяхме да привлечем все повече състави и от чужбина, които издигат форума и на международната сцена“, заяви заместник-кметът Енчо Енчев, който откри събора.

И тази година гости на изданието бяха възпитаниците на Дома за детско творчество в район Тараклия, Молдова – едни от най-активните стожери на българската култура в Република Молдова. Танцовият ансамбъл „Талисман“ представи Дайчово хоро и Джиновски танц, с които спечелиха сърцата на публиката и журито, и им бе присъдено първо място в категория „Колективни участници“, както и специален диплом за съхранение и развитие на българския фолклор.

Школата за народни инструменти с ръководител Петър Печикамъков се включи в събора както с индивидуални изпълнения на Габриела Шумкова (гъдулка), Ния Илиева (гъдулка), Денислав Йосифов (гъдулка), Павлина Станчева (кавал), Михаела Тодорова (тамбура), Вероника Атанасова (тамбура) и Калоян Иванов (гайда), така и с колективно изпълнение на „Ръченица на три пътя“ (Ангел Добрев) и „Малкочерковненска копаница“ (Стефан Печикамъков).

В 54-ото издание на събора участваха общо 55 формации за автентичен и обработен фолклор и 30 индивидуални изпълнители – певци и инструменталисти, от общо 30 читалища и организации. Най-младият участник беше Жаклин Маринова на 4 години, която от крехка възраст участва в Групата за изворен фоклор към НЧ „Просвета – 1915“ в кв. „Долапите“. Те пресъздадоха по изключително атрактивен начин обичая Доене и подквасване на първото георгьовско мляко.

Високо оценени от публика и жури бяха и другите три пресъздадени обичая – Нашиванки (НЧ „Христо Ботев – 1898“ – с. Ценово, Област Русе ), Лазаруване (НЧ „Христо Ботев – 1928“ – с. Обретеник, Община Борово) и Еньовден (НЧ „Св. Св. Кирил и Методий“ - кв. „Средна кула“).

Участниците във фестивала бяха оценявани от компетентно жури с председател Красимир Кондов – един от най-добрите български гайдари, главен художествен ръководител на „Северняшки ансамбъл за народни песни и танци“ и преподавател в НУИ “Панайот Пипков” - Плевен, и членове: Антоанета Асенова - Данова - хореограф, заместник-директор на Националното училище за танцово изкуство в София и бивш артист-солист на ансамбъл “Пирин”; проф. д-р Николай Ненов – етнограф и директор на Русенския исторически музей.

Гост-изпълнител в традиционния обеден концерт с начало 12 часа бе обичаната народна певица и преподавател Ана Борисова. Тя изпълни някои от своите най-популярни песни, под чиито акомпанимент публиката изви кръшни хора̀. А след конкурсната програма танцьорите и певците от Фолклорен танцов театър „Найден Киров“ подариха на публиката незабравими емоции с професионалните си изпълнения.

Наградените в 54-ото издание на „Златната гъдулка“ вижте тук.