На 27 септември ще се проведе 13-то издание на Русенския карнавал

сряда, 24 септември 2014

Много изненади, забавления и добро настроение обещава тазгодишното 13-о издание на Русенския карнавал в събота, 27 септември. Началото е от 15.30 часа на малката сцена, разположена пред Доходното здание, където любимецът на децата Бате Енчо ще даде възможност за изява на подрастващите таланти на Русе. По същото време, от 15.30 часа, на сцената на площад „Свобода“ ще започне концерт на млади естрадни изпълнители „Нова музика“.

Трите лъча от хора с маскарадни костюми ще тръгнат от аптека „Николови“, от Вазата в Парка на младежта и от пространството пред река Дунав. Кралят и кралицата на карнавала ще пристигнат по река Дунав с корабче и ще акостират на конския плаж, откъдето ще се отправят към централната градска част. Там, в 17.00 часа, кралят на карнавала ще получи ключа на града от кмета на Русе г-н Пламен Стоилов. Забавленията ще продължат на трите сцени – централна, разположена пред сградата на Съдебна палата, на която водещ ще е Димитър Туджаров-Шкумбата, фолклорната сцена пред Операта, чийто водещ ще е Любомир Фърков и детската сцена на пространството пред Доходно здание, която ще се ръководи от Бате Енчо. От 19.20 на пл. „Свобода“ ще започне спектакълът „Топките“ на уличен театър „FIRETER“, а от 19.30 отново на площад „Свобода“ ще започне концертът на Ангел и Моисей. От 20.15 часа ще стартира лазерно шоу, а от 22.00 часа ще има и празнична заря.

До този момент за участие в карнавала са се регистрирали 537 участници. Най-възрастните са двама съпрузи на по 80 години, които ще се изявят на фолклорната сцена, а най-малките са две близначета, които нямат навършена и една годинка. Общият награден фонд е 3000 лева, а жителите и гостите на Русе ще могат да се включат в конкурси за най-оригинална маска, най-атрактивен костюм, най-добре маскирано семейство и много други.

„Основната ни цел е да върнем на Русе изпълнените със събития уикенди, културният календар да изобилства от забавни, атрактивни и качествени продукти“, каза кметът Пламен Стоилов на срещата с медиите, на която бе представено тазгодишното издание на карнавала. На пресконференцията присъстваха още заместник-кметът по икономика, инвестиции и собственост г-жа Даниела Шилкова, заместник-кметът по европейско развитие г-н Страхил Карапчански, директорът на дирекция „Култура и образование“ г-жа Ирена Петрова и ръководителят на творческия екип, подготвящ карнавала и директор на Младежки дом – Русе г-н Мариан Савов. Г-н Стоилов заяви, че амбицията на организаторите е да приобщи жители и гости на Русе от всички възрастови групи.

13-ото издание на русенския карнавал се осъществява със съдействието на Фондация „Русе – град на свободния дух“.