На тържествено заседание бяха връчени званията „Почетен гражданин“ на Русе

петък, 05 май 2023

На тържествено заседание на Общински съвет – Русе, в навечерието на Празника на града - 6 май, шестима заслужили личности бяха удостоени със званието „Почетен гражданин“.

„Русе е град вдъхновител и това се доказва отново от хората, които днес отличаваме. Всеки от тях, независимо от попрището си, превръща Русе в своя кауза. Поставя израстването на града над личното си развитие“, сподели кметът Пенчо Милков.

Председателят на Общинския съвет Иво Пазарджиев отбеляза, че се надява с удостояването на почетните граждани много млади хора да се вдъхновят да последват стъпките им.

Приветствие отправи още областният управител Анатоли Станев и администраторът на община Гюргево Йонел Мускалу.

През последната година след гласуване на общинските съветници с престижното отличие бяха наградени лекоатлетическата легенда Анелия Нунева, изпълнителният директор на „Еврорегион Данубиус“ и радетел на българо-румънското сътрудничество Лили Ганчева, джаз музикантът и съосновател на Русенския джаз форум Илко Петров, именитият художник проф. Николай Русчуклиев.

Посмъртно бе връчено званието и на маестро Антоний Николов – доайенът на русенското хорово изкуство, както и на арх. Цвети Русинов – бивш главен архитект, дарител и автор на стотици проекти на сгради и паметници в Русенско.

На церемонията присъстваха още кметът и зам.-кметът на Гюргево Адриан Ангелеску и Мариян Дамян, зам.-областният управител Детелина Ачева,общински съветници, близки на отличените и граждани.

Церемонията беше съпътствана с изпълнения на възпитаници от Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“.