Над 1000 участници събра „Сцена под липите“

четвъртък, 22 юни 2023

Деветото издание на Международния фолклорен фестивал „Сцена под липите“ събра в Лесопарк „Липник“ повече от 1000 участници и 105 състава от България и Румъния. Фестивалът се реализира с подкрепата на Община Русе, кметство с. Николово и Народно читалище „Пробуда - 1901“.

Стартът бе с традиционна чаена церемония с липов чай и медовина, приготвена по стара рецепта. За най-малките бяха подготвени детски анимации и работилници. По обед бяха посрещнати и участниците във велопохода на съдружие „Вело Русе ”, които тръгнаха от сградата на Община Русе към Лесопарк „Липник“. Вечерта се проведе традиционният конкурс „Царица на липата“ с дефиле в облекла с фолклорни мотиви.

Във втория ден от фестивала се състоя и състезание по спортно ориентиране, водено от Спортен клуб „Компас - Крос“.

В рамките на фестивала беше представен Проект LI-2022-44 15/08/2022 г „Забравените северняшки хора и игри от русенския край“, финансиран по “Програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество“ по Национален фонд Култура. В рамките на проекта бяха издирени и  възстановени 5 достоверни северняшки хора̀, чиято орнаментика и специфичност са непокътнати. Това са „Пайдушко“, „Куцата“, „Катеринкината“, „Кольовата“ и „Първи раз“, както и обредни танцови игри от обичаите „Лазаруване“, „Пеперуда“ и „Бразая“.