вторник, 02 юни 2026
„Няма да толерираме поведение, при което обществени пространства - паркове, алеи и тротоари, се превръщат в опасни зони заради нарушители, движещи се с несъобразена скорост и без чувство за отговорност“. Това заяви директорът на дирекция „Обществен ред и сигурност" Георги Игнатов по повод случай, при който водач на електрическа тротинетка блъсна и рани малко дете в пешеходна зона в Русе. „Пешеходните зони, парковете и тротоарите са създадени за хората - за майките с колички и за нашите деца. Те не са писти за безразсъдни каскади. Всеки, който управлява тротинетка като играчка, а не като превозно средство, поставя под риск живота на пешеходците", подчерта Игнатов.
Той припомни, че с последните изменения в Закона за движение по пътищата (ДВ, бр. 16 от 2026 г.) се предвижда създаването на национален регистър на индивидуалните електрически превозни средства и техните собственици, поддържан от Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата". Законът възлага на кметовете на общини конкретни функции по вписването на превозните средства в регистъра. Към момента обаче липсва наредбата на Министерския съвет, която да уреди условията и реда за регистрация, отчет, прекратяване и възстановяване на регистрацията.
Въпреки ограничените правомощия на местната власт, съвместни екипи от служители на Общинска полиция, специализираното звено „ИООРС" към Община Русе и ОД на МВР – Русе провеждат ежедневни проверки. От началото на 2024 г. досега са иззети над 140 тротинетки, като към момента 7 от тях се намират на съхранение в Общинска полиция. Наложени са 96 глоби на обща стойност 2482 евро, а съставените актове са 376 - за 8819 евро, от които 122 са на непълнолетни лица. Глобени са и 8 родители. Само през последните два месеца са съставени над 40 фиша и 14 акта, два от които срещу родители на малолетни. Предупредени са близо 20 водачи, а над 20 тротинетки са иззети.
От 1 до 7 юни в страната се провежда специализирана полицейска операция за безопасността на водачите на двуколесни превозни средства, включително електрически тротинетки, като част от европейската инициатива ROADPOL. От 3 юни пък стартира съвместна операция на Общинска полиция с екипи на Първо и Второ районно управление на МВР, която ще продължи до 30 юни и е насочена срещу нарушителите, управляващи електрически превозни средства.
Последни Новини
Временно се променят маршрутите на автобусни линии № 5 и № 20 заради строително-ремонтни…
петък, 07 август 2026
Културни организации и независими творци могат да получат до 15 000 евро…
петък, 07 август 2026
До 15 септември се подават заявления за Програма „Дигитални изкуства“…
четвъртък, 06 август 2026
Жълт код за община Русе на 5 август заради високи температури
вторник, 04 август 2026
Русе затвърждава ролята си на стратегически център в Националната система…
вторник, 04 август 2026
Кметът Пенчо Милков посрещна в Русе вицепремиера Александър Пулев, обсъдено…
вторник, 04 август 2026
Държавни титли и силно отборно представяне за СК „Джамбо-2006“
вторник, 04 август 2026
С военни ритуали и концерт Русе отбеляза 147-ата годишнина на Военноморските…
понеделник, 03 август 2026