Над 50 участници се състезаваха в 20-ия юбилеен Международен турнир по свободна борба „Русенски легенди“

неделя, 20 ноември 2022

Вчера в зала „Дунав“ се проведе  20-ия юбилеен Международен турнир по свободна борба за кадети „Русенски легенди“. В състезанието, организирано от СК по борба „Юнак-Локомотив“ и с подкрепата на Община Русе, се включиха над 50 спортисти от България, Румъния, Молдова и Унгария.

„Надявам се, че освен да премерят сили, състезателите днес ще запалят искрата за спорт и у много деца и младежи“, с тези думи  официален старт на надпреварата даде заместник – кметът Магдалина Илиева.

Състезанието бе отборно и в него 4 момчета на русенския клуб „Юнак – Локомотив“ се бориха за България - Айлин Османов, Борис Иванов, Онур Османов и Онур Яшар.

Със специален плакет за принос и заслуги в развитието на българската борба бе отличен кметът на Община Русе Пенчо Милков от председателя на Българската федерация по борба Христо Маринов. Плакети за своите постижения получиха и заслужилият треньор Сава Семков, европейският шампион Анатолий Гуйдя и съдията Кудрет Ашим.

Специални гости на турнира бяха русенските гордости Валентин Гецов и световната и 4-кратна европейска шампионка по борба Биляна Дудова.

За доброто настроение на присъстващите се погрижи Фолклорен танцов ансамбъл „Здравец“ към Общинския детски център за култура и изкуство с главен художествен ръководител Димитър Донев.

„Русенски легенди“ се провежда в чест на известните русенски борци Иван Иванов – първият русенец световен шампион от първенството в Мар дел Плата през 1969 г., Огнян Николов – вицеолимпийски шампион от Мюнхен и носител на европейски титли, Валентин Йорданов – олимпийски и 7 – кратен световен и европейски шампион, Валентин Гецов - сребърен медалист от летните олимпийски игри в Барселона през 1992 г., Рахмат Сукра – бронзов медалист от олимпийските игри в Сеул и световен шампион, както и Валентин Савов – вицееврпейски и бронзов медалист от европейски първенства.