Народната певица Ана Борисова със самостоятелен концерт в Русе

петък, 11 октомври 2024

На 19 октомври /събота/ от 10.30 часа в Голямата зала на Доходното здание самостоятелен концерт ще изнесе народната певица Ана Борисова. Концертът се организира от Община Русе в партньорство с Национално училище за фолклорни изкуства „Широка лъка“. Оркестърът е от български народни инструменти – кавал, гайда, гъдулка, тамбура и тъпан.

След проявата ще се проведе творческа среща, на която изпълнителката ще представи своята монография “Етапност при овладяване на орнаментиката в обучението по народно пеене”.

Ана Борисова завършва музикалното училище в гр. Плевен със специалност народно пеене. Дипломира се във Великотърновския университет и Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив.

В периода 2003 – 2006 г. е част от народния хор „Мистерия на българските гласове“, както и от вокална формация „Аква - Делия” с диригент проф. Деляна Мичева.

От 2009 г. започва нейният преподавателски и изследователски път като асистент по народно пеене във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий.

През 2018 г. изпълнява проект във Вашингтонския университет в САЩ, където работи с двама изтъкнати професори в сферата на етномузикологията – проф. Патриша Шеън Кембъл и проф. Маргарет Берет от Университета Куинсленд в Австралия.

През 2024 г. издава монографията „Етапност при овладяване на орнаментиката в обучението по народно пеене“ и самостоятелния си албум „Дряновки мурафетлийки”, в който 8 от песните са автентични и на над 150 години.