Народно читалище „Напредък 1915“, с. Юпер спечели приза „Златната гъдулка” 2019

понеделник, 10 юни 2019

В неделя, 9 юни, при изключителен интерес от страна на публика и участници,  се проведе 50. Фолклорен събор „Златната гъдулка” - Русе 2019, организиран от Община Русе. Съгласно регламента в програмата бяха представени  36 организации от седем области на страната – Габрово, Силистра, Варна, Добрич, Плевен, Благоевград и Русе. Общият брой на участниците надхвърли  550. По време на почивката в конкурсната програма, се състоя обеден концерт на ФТТ „Найден Киров” с главен художествен ръководител Богдан Донев.

Г-жа Ирена Петрова – Директор на дирекция „Култура и образование” поздрави участниците и гостите в юбилейното издание на събора от името на кмета на Община Русе – г-н Пламен Стоилов.

Те  бяха оценявани от жури в състав: председател – проф. д-р Николай Ненов – етнолог и членове: проф. дфн Албена Георгиева – етнолог и доц. д-р Веселка Георгиева – етно музиколог

Голямата награда - призът „Златната гъдулка“ за цялостно представяне, грамота и парична награда са присъдени на НЧ „Напредък 1915” – с.Юпер, област Разград. Те представиха една цялостна и пъстра програма с групи за изворен и автентичен фолклор. Беше изпълнен и обредният танц „Надиграване на боенци”.Със своите разнообразни и умели изпълнения, участниците успяха да затруднят журито, което разпредели наградите, както следва:

КОЛЕКТИВНИ НАГРАДИ:

І награда

-     Клуб на пенсионера и инвалида „Здравец” – с.Тръстеник, общ. Иваново, обл.Русе

ІІ награда

-     НЧ „Св. Св. Кирил и Методий 1924” – кв. Средна кула, общ.Русе

-     НЧ „Йордан Драгнев 1894”- с.Крушари, общ.Крушари, обл. Добрич

ІІІ награда

-     НЧ „Димитър Полянов 1870”- с.Гарван, общ.Ситово, обл.Силистра

-     НЧ „Пробуда 1901” – с.Николово, общ.Русе

ИНДИВИДУАЛНИ НАГРАДИ: