Проектът NBSINFRA (101121210 - CITYNATURE-BASED SOLUTIONS INTEGRATION TO LOCAL URBAN INFRASTRUCTURE PROTECTION FOR A CLIMATE RESILIENT SOCIETY), ИНТЕГРАЦИЯ НА ПРИРОДНИ РЕШЕНИЯ ЗА ЗАЩИТА НА МЕСТНА ГРАДСКА ИНФРАСТРУКТУРА ЗА УСТОЙЧИВО НА КЛИМАТА ОБЩЕСТВО, е част от програма HORIZON-CL3-2022-INFRA-01.
Проектът има за цел да подобри защитата на критичната градска инфраструктура срещу природни и антропогенни заплахи чрез създаване на решения, базирани на природата (NBS), за устойчиво към климатичните промени общество. NBSINFRA създава пет градски лаборатории в цяла Европа, за да оцени как градовете могат да се справят с различни предизвикателства и да останат устойчиви, като поставят природосъобразните решения в светлината на прожекторите. Всяка градска лаборатория има за цел да проучи как NBS може да защити местната инфраструктура, да запази биоразнообразието и да възстанови екосистемите, изправени пред предизвикателствата на изменението на климата.
Продължителността на NBSINFRA e 36 месеца (1 септември 2023 – 31 август 2026).
Общият бюджет на проекта е 4 810 585,55 EUR, като за Община Русе финансирането е 100% със средства на Европейския съюз и е в размер на 99 942,63 EUR.
Координатор на проекта е Universidade do Minho (UMINHO), Португалия.
В рамките на проекта е съставен консорциум от 18 бенефициентa, представители на 10 държави: Universidade do Minho (UMINHO), Португалия; University College Dublin (UCD), Ирландия; Fraunhofer Gesellschaft, Германия; Technische Hochschule Köln, Германия; United Nations Educational Scientific and Cultural Organization (UNESCO), Франция; Municipio de Aveiro, Португалия; UNIVERSITY COLLEGE DUBLIN, NATIONAL UNIVERSITY OF IRELAND, DUBLIN (UCD), Ирландия; FRAUNHOFER GESELLSCHAFT ZUR FORDERUNG DER ANGEWANDTEN FORSCHUNG EV (Fraunhofer), Германия; FONDAZIONE ICONS (ICONS), Италия; ECOTEN URBAN COMFORT S.R.O. (Ecoten s.r.o.), Чехия; LA ROCHELLE UNIVERSITE (LRU), Франция; VILNIAUS GEDIMINO TECHNIKOS UNIVERSITETAS (VILNIUS TECH), Литва; FINGAL COUNTY COUNCIL (FINGAL), Ирландия; UNIVERSITA TA MALTA (UOM), Малта; GEODESIGN HUB PVT. LIMITED (GHD), PIC 930373852, Ирландия; UNITED NATIONS EDUCATIONAL SCIENTIFIC AND CULTURAL ORGANIZATION (UNESCO), Франция; ARISTOTELIO PANEPISTIMIO THESSALONIKIS (APTh), Гърция и Община Русе.
В рамките на проекта Община Русе изгражда ACWA система за ранно предизвестяване за опасност от наводнения на територията на общината.
Системата ACWA се състои от станции, разположени на четири моста по поречието на р. Русенски Лом, в рамките на Община Русе. Те измерват разстоянието от точката на монтиран радарен датчик до водната повърхност, като по този начин определят актуалното ниво на водата с точност до мм. Измерените данни се обработват и анализират от вграден процесор, който променя честотата на измерване и предаване на данните при преминаването им през предварително определени гранични стойности. При покачване на нивото на водата, станцията сама преминава последователно в три нива за предупреждения, като изпраща текстови съобщения до списък с определени отговорни лица.
Системата ACWA 3.0 предоставя на потребителите информация за моментното състояние на нивата на реките (в реално време), натрупана статистика и исторически данни за наводненията, където са инсталирани станциите. Резултатът се представя чрез визуализиране на таблици, графична и географска визуализация на екран, разпечатване на хартиен носител и експорт на данни в Excel и CSV формат. Системата позволява поддържане и предоставяне на специализирани и публични справки въз основа на събраната, обработена и верифицирана информация; поддържане на справки за всички промени на параметрите с информация за оператор, дата и час на промените, получава данните в реално време като ги обработва и архивира за предоставяне на информацията към всички оторизирани потребители на системата и др.