сряда, 20 септември 2023
Седем номинации в раздел „Белетристика“ избра на своето заседание специализираната комисия за определяне на носителя на Националната литературна награда „Елиас Канети“. Общо 44 са получените предложения за наградата в раздел „Белетристика“, като в раздел „Драматургия“ комисията не излъчи номинация.
Номинираните 7 автори и заглавия тази година са: Бюрхан Керим за „Лавандулово момче“ (Изд. „Мусагена“); Елена Алексиева за „Вулкан“ (Изд. „Жанет 45“); Иван Станков за „Късна смърт“ (ИК „Хермес“); Костадин Костадинов за „Ловецът на пеперуди“ (ИК „Хермес“); Николай Терзийски за „Звезди под клепачите“ (Изд. „Жанет 45“); Йоанна Елми за „Направени от вина“ (Изд. „Жанет 45“); Ивайла Александрова за „Оловна тишина“ (Изд. „Жанет 45“).
Освен с регламента, при разглеждане на творбите на авторите комисията се съобрази с критериите за оценка на художествената им стойност, която трябва да съответства по хуманизъм и космополитност на идеите на нобеловия лауреат Елиас Канети.
Националната награда „Елиас Канети“ 2023 ще бъде връчена на 1 ноември – Деня на народните будители, на тържествена церемония в зала „Европа“ на Доходно здание, организирана от Община Русе. Освен бронзова статуетка, дело на скулптора Мая Кубратова, победителят ще получи и парична награда в размер на 5000 лв.
Наградата "Елиас Канети" е учредена от Община Русе и едноименното международно дружество през 2005 година по повод 100-годишнината от рождението на нобеловия лауреат.
Празникът на квартала ще се проведе под мотото „Заедно в “Здравец“
сряда, 20 септември 2023
Седмица на информираност за митохондриалните заболявания
сряда, 20 септември 2023
Последни Новини
НИМХ обяви жълт код за значителни валежи за община Русе на 29 март
събота, 28 март 2026
Над 100 деца се включиха в турнира по карате шинкиокушин за Купата на…
събота, 28 март 2026
Пенчо Милков откри международния ултрамаратон „Дунав 24 ч. бягане“ в Русе
събота, 28 март 2026
Oтчетно-изборното събрание на запасното войнство в Русе бе уважено от…
събота, 28 март 2026
3 май е новата дата за концерта на Ара Маликян в Русе
петък, 27 март 2026
Седмичен отчет за дейността на общинската администрация
петък, 27 март 2026
Финалът на фестивала "Мартенски музикални дни": От магията на перкусиите…
петък, 27 март 2026
Заместник-кметът Димитър Недев приветства участниците в „Пролетни хирургични…
петък, 27 март 2026