Номинираха 7 творци за Националната литературна награда „Елиас Канети“ 2023

сряда, 20 септември 2023

Седем номинации в раздел „Белетристика“ избра на своето заседание специализираната комисия за определяне на носителя на Националната литературна награда „Елиас Канети“. Общо 44 са получените предложения за наградата в раздел „Белетристика“, като в раздел „Драматургия“ комисията не излъчи номинация.

Номинираните 7 автори и заглавия тази година са: Бюрхан Керим за „Лавандулово момче“ (Изд. „Мусагена“); Елена Алексиева за „Вулкан“ (Изд. „Жанет 45“); Иван Станков за „Късна смърт“ (ИК „Хермес“); Костадин Костадинов за „Ловецът на пеперуди“ (ИК „Хермес“); Николай Терзийски за „Звезди под клепачите“ (Изд. „Жанет 45“); Йоанна Елми за  „Направени от вина“ (Изд. „Жанет 45“); Ивайла Александрова за „Оловна тишина“ (Изд. „Жанет 45“).

Освен с регламента, при разглеждане на творбите на авторите комисията се съобрази с критериите за оценка на художествената им стойност, която трябва да съответства по хуманизъм и космополитност на идеите на нобеловия лауреат Елиас Канети.

Националната награда „Елиас Канети“ 2023 ще бъде връчена на 1 ноември – Деня на народните будители, на тържествена церемония в зала „Европа“ на Доходно здание, организирана от Община Русе. Освен бронзова статуетка, дело на скулптора Мая Кубратова, победителят ще получи и парична награда в размер на 5000 лв.

Наградата "Елиас Канети" е учредена от Община Русе и едноименното международно дружество през 2005 година по повод 100-годишнината от рождението на нобеловия лауреат.