Нови правила за избор на обществен посредник

четвъртък, 14 юли 2022

На редовното си заседание днес общинските съветници приеха промени в процедурата за избор на обществен посредник.

Приета бе и промяната, внесена от председателя Иво Пазарджиев - документите на кандидатите, завършили висше образование извън България, да бъдат предварително удостоверени в Националния център за информация и документация.

Комисията, която избира и класира кандидатите, вече няма да извършва класиране, а само ще събеседва с тях и ще ги допуска до заседанието на местния парламент, който взима крайното решение.

Одобрено бе предложението на Орлин Дяков всеки съветник да може да подкрепи само един кандидат и гласуването да може да се извърши явно, като се запазва възможността за преминаване и към тайно гласуване.

В случай, че при първото гласуване никой от кандидатите не е събрал нужния брой гласове, до второ се допускат само двамата, получили най-високи резултати. За избран се счита кандидатът, получил гласове най-малко 2/3 от общия брой на общинските съветници.

При неуспешна процедура за избор комисията прави нов подбор на кандидатите в рамките на три месеца. За да не бъдат ангажирани и натоварвани едни и същи общински съветници, се прие след повторно проведена неуспешна процедура съставът на комисията се променя.