сряда, 01 април 2020
Нови 34 лични асистенти ще полагат грижи за 34 нуждаещи се русенци по механизма Лична помощ в Община Русе от днес. Администрацията продължава да работи за включване на хора от целевите групи и за предоставяне на подкрепа за тях по Закона за личната помощ. Новите потребители са деца и лица с увреждания с определена чужда помощ.
Също от 1 април започва първият етап на проект, по който се предоставят почасови, мобилни и консултативни услуги в домовете. 16сътрудници ще помагат на 34-ма потребители – хора с увреждания, включително и с тежки увреждания.
Услугите, които ще се предоставят са част от дейностите по проекта „Разкриване на Център за комплексно обслужване на лица с увреждания, вкл. с тежки увреждания в Община Русе“, финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г. Те се разкриват съгласно разработените и утвърдени Карти на услугите за подкрепа в общността и на резидентните услуги към Плана за действие за периода 2018-2021 г. в изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна грижа.
Също днес Агенция за социално подпомагане отправи покана до Общини и райони на общини да представят формуляри за кандидатстване по Целева програма „Топъл обяд у дома в условията на извънредна ситуация – 2020 г.“ утвърдена със Заповед РД01-209 от 27.03.2020 г. на министъра на труда и социалната политика.
Дейностите по приготвяне и доставка на топъл обяд до дома на потребителите ще са за периода от 01.05.2020 до 19.06.2020 г. включително. Максималният брой потребители от допустимите целеви групи за община Русе е до 250 души. Приготвената храна ще се доставя ежедневно до дома на потребителя, в работни дни. Размерът на финансирането на услугата за едно лице е 2.90 лв.
Целевите групи са:
·Лица с ниски доходи, под линията на бедност, определена за страната, за времето, в което са поставени под задължителна карантина.
·Уязвими лица, в това число и възрастни над 65 години, без доходи или с доход под линията на бедност, определена за страната, които живеят сами и нямат близки, които да се грижат за тях и в условията на извънредното положение, обявено за страната не са в състояние да си осигурят прехраната.
·Лица, които поради възрастта си, поради трайно увреждане или в резултат от заболяване не могат да се самообслужват и не могат да осигурят сами или с помощта на близките си своите ежедневни потребности от храна.
Община Русе ще разработи и ще представи проектно предложение в срок до 21.04.2020 г.
Актуални промени във връзка с извънредното положение
вторник, 31 март 2020
Последни Новини
„Общински транспорт Русе“ поема линията Русе – Басарбово от 1 юли
вторник, 30 юни 2026
Бюст-паметник на Стефан Караджа беше открит в румънския град Тулча
вторник, 30 юни 2026
Автобусна линия №12 с актуализирано делнично разписание от 1 юли
вторник, 30 юни 2026
Национален фонд „Култура“ отвори за кандидатстване програма „Целева подкрепа…
вторник, 30 юни 2026
Профилактиката в ранна детска възраст бе във фокуса на „Общинското училище…
вторник, 30 юни 2026
Сандрово посреща XIV издание на фолклорния фестивал „Сандрово пее и танцува“
вторник, 30 юни 2026
НИМХ предупреждава за опасно високи температури и повишен риск за здравето…
понеделник, 29 юни 2026
Междуинституционалната проверка на язовир „Николово“ не установи мъртва…
понеделник, 29 юни 2026