вторник, 09 декември 2025
Община Русе и Сдружение „Асоциация за инсулт и афазия“ подписаха меморандум за укрепване на партньорските отношения и разширяване на съвместните дейности в областта на превенцията и подкрепата на хората, засегнати от инсулт. Документът бе подписан от заместник-кмета на община Русе Енчо Енчев и Дорина Добрева, председател на Управителния съвет на Асоциацията, на официална среща в сградата на местната администрация. На нея присъства и зам.-кметът Димитър Недев.
Меморандумът поставя основата за последователна и дългосрочна политика, насочена към намаляване на случаите на инсулт, повишаване информираността на гражданите и подобряване качеството на живот на преживелите инсулт и техните близки. В документа се подчертава необходимостта от обединяване на позиции, ресурси и експертиза между институциите и гражданските организации, както и от изграждане на среда, в която засегнатите лица участват активно в планирането и оценката на публичните политики.
„Община Русе прави последователни стъпки за повишаване здравната култура и качеството на живот на нашите граждани. Въвеждането на политики за превенция на инсулта и за подкрепа на преживелите го е кауза, която изисква общи усилия. С подписването на този меморандум даваме ясен знак, че ще работим заедно – институции, професионалисти и граждански организации – за да подобрим информираността, достъпа до услуги и реалните възможности за възстановяване“, каза заместник-кметът Енчо Енчев.
Партньорството предвижда редовен обмен на информация, материали и добри практики, участие в изложения, семинари и инициативи, свързани с превенцията и образованието по темата инсулт, както и развитие на регионални, национални и международни контакти. Община Русе и Асоциацията ще работят за изграждане на ефективни механизми за пациентска закрила, включително чрез популяризиране на Европейския план за борба с инсулта и Европейската харта за правата на пациентите.
Документът признава значимата роля на местната общност, на професионалистите от здравната и социалната сфера, както и на преживелите инсулт и техните семейства, чието активно участие е определящо за устойчивостта на публичните политики.
Първенци в Ученическите игри бяха наградени от кмета Пенчо Милков
понеделник, 08 декември 2025
Запасните офицери наградиха кмета на Русе за приноса му към историческата…
вторник, 09 декември 2025
Последни Новини
Временно се променят маршрутите на автобусни линии № 5 и № 20 заради строително-ремонтни…
петък, 07 август 2026
Културни организации и независими творци могат да получат до 15 000 евро…
петък, 07 август 2026
До 15 септември се подават заявления за Програма „Дигитални изкуства“…
четвъртък, 06 август 2026
Жълт код за община Русе на 5 август заради високи температури
вторник, 04 август 2026
Русе затвърждава ролята си на стратегически център в Националната система…
вторник, 04 август 2026
Кметът Пенчо Милков посрещна в Русе вицепремиера Александър Пулев, обсъдено…
вторник, 04 август 2026
Държавни титли и силно отборно представяне за СК „Джамбо-2006“
вторник, 04 август 2026
С военни ритуали и концерт Русе отбеляза 147-ата годишнина на Военноморските…
понеделник, 03 август 2026