Община Русе и Радио Русе с награди от Фондация “Глобални библиотеки”

вторник, 15 октомври 2024

За осма поредна година Фондация „Глобални библиотеки – България“ връчи наградите за 2024 г. на тържествена церемония, част от националния форум “Библиотеките днес”, който се провежда на 14 и 15 октомври в София. На събитието присъства заместник-министърът на културата Амелия Гешева, която връчи приз за публична институция на Община Русе за последователната ѝ политика в подкрепа на библиотечното дело. Наградата получи директорът на дирекция „Образование и култура“ Цветослав Димитров.

За цялостно отразяване дейността на Регионалната библиотека „Любен Каравелов” Радио Русе получи наградата за медия с регионално покритие. Отличието беше връчено на журналиста от радиото Лилия Рачева.

За предаването „Социална мрежа“ с водещ Милена Янинска „Нова нюз“ бе отличена в категорията за национална медия. Евгения Владимирова – дарител и спомоществовател на силистренската Регионална библиотека „Партений Павлович“ бе наградена за спомоществовател с отличието „Снежана Янева“.

Лауреатите са избирани на конкурсен принцип от жури, след предварително събиране на номинации. Наградите бяха определени от комисия с председател доц. Георги Лозанов – директор на дирекция „ЛИК“ в БТА, и членове – проф. Владимир Атанасов, Георги Константинов, Снежана Йовева и Спаска Тарандова – изпълнителен директор на Фондация „Глобални библиотеки”.

Според доц. Лозанов мисията на медиите е да популяризират библиотеките като място за четене и за добрите новини. Спаска Тарандова от своя страна пожела на библиотекарите да работят в партньорство за развитие на местните общности.

Наградите на фондацията са учредени през 2017 г. в изпълнение на нейните мисия и цели за подпомагане на приобщаването на българските граждани към информационното общество и осигуряването на равен достъп до информация, култура, знание и услуги чрез мрежата от обществени библиотеки в страната.