Община Русе и УНИЦЕФ за България разширяват своето социално партньорство

петък, 19 юли 2024

Повече и различни по своята дейност социални и образователни  услуги на територията на община Русе предвиждат от представителството на УНИЦЕФ за България. Това стана ясно на състоялата се среща между кмета Пенчо Милков и Рамиз Бехбудов – заместник-представител на УНИЦЕФ в България, Десислава Енчева - Иванова – програмен директор „Услуги в общността“ на УНИЦЕФ в България и Лора Войнова – програмен координатор на Държавната агенция за бежанците.

„Със своите вече 50 социални услуги Община Русе има компетенциите и желанието да разгърне още повече техния обхват и да достигне до възможно най-много хора в нужда. Партньорството ни с УНИЦЕФ може единствено да увеличи нашите способности и да ни помогне да развием потенциала на служителите ни, както и да подобрим грижата за потребителите“, заяви кметът.

По време на срещата бяха обсъдени възможностите за по-широко сътрудничество между представителството на световната организация и местната администрация. От УНИЦЕФ предлагат по-нататъшно финансиране на редица проекти, засягащи бежанците и чуждите граждани, търсещи закрила, както и нуждите на местните потребители на социални услуги. Дългосрочната съвместна дейност ще обхване също така и обучение на служители и образователни програми в полза на уязвимите групи и потребителите, нуждаещи се от допълнителна квалификация за по-успешно интегриране в обществото.  Предвижда се и подкрепа при овладяването на случаи на непълнолетни с проблемно поведение.

Бъдещите проекти ще стартират в началото на септември, когато ще се подпише споразумение за сътрудничество. Дейностите ще бъдат избрани според нуждите на общината и ще целят устойчиви и дългосрочни резултати.

От своя страна Рамиз Бехбудов изтъкна фактът, че Община Русе е единствената, която има практически опит в справянето с кризи, засягащи чуждестранни граждани. Той заяви, че овладяването на безпрецедентната ситуация с хилядите украински граждани, потърсили убежище в града при избухването на войната в Украйна, е показателен за възможностите и капацитета, с които разполага администрацията. За пример бе дадена и COVID – 19 кризата, когато бе създадена адекватна организация за недопускане на масовото разпространение на инфекцията.

На срещата присъстваха още и заместник-кметът по социални дейности, здравеопазване и транспорт Димитър Недев и директорът на дирекция „Социални и здравни дейности“ Милена Влахова.

Припомняме, че през юни 2023 г. Община Русе пописа меморандум за сътрудничество с УНИЦЕФ. С него местната администрация се ангажира да си сътрудничи със световната организация в подкрепа на най-уязвимите деца с информация и достъп до социални услуги и приобщаване, както и закрила от насилие. Меморандумът цели и да  координира комуникацията с компетентни органи и официални доставчици на социални услуги на територията на община Русе.

Припомняме, че през юни 2023 г. Община Русе пописа меморандум за сътрудничество с УНИЦЕФ. С него местната администрация се ангажира да си сътрудничи със световната организация в подкрепа на най-уязвимите деца с информация и достъп до социални услуги и приобщаване, както и закрила от насилие. Меморандумът цели и да координира комуникацията с компетентни органи и официални доставчици на социални услуги на територията на община Русе.