Община Русе обсъди с институциите механизъм за оказване на помощ на бездомните хора

четвъртък, 25 ноември 2021

На работна среща в Община Русе бе обсъдено как да се помогне още по-адекватно на бездомните хора в града в наближаващата зима. Представители на институциите, лечебни заведения, доставчици на социални услуги и на органите на реда обсъдиха начините за справяне с обичайно нарастващия брой бездомни хора, които търсят подслон в студените месеци. Пандемичната обстановка допълнително усложнява ситуацията. Необходимо е в Центъра за временно настаняване да бъдат обособени и места, в които да се изолират потребители при евентуален положителен тест за COVID – 19.

Отделите „Социални дейности“ и „Здравни дейности“ изготвиха механизъм за действие, който да работи при постъпили сигнал на дежурния телефон на Община Русе, на националния телефон за спешна помощ 112 или от граждани. Той проследява стъпките от приемането на сигнала до настаняването на бездомен човек в социална услуга или в здравно заведение. Центърът за временно настаняване, чието управление на социалната услуга е възложено на Сдружение „Русенска католическа организация Каритас“, ще продължи да приема хората, които нямат подслон - при спазване на противоепидемичните мерки, докато им бъдат подготвени документите, и ако е необходимо ще се работи с лицата за подкрепа и насочване в други социални услуги. Центърът е с капацитет от 60 места, които са достатъчно за настаняване на бездомните лица.

Главен проблем остава нежеланието на по-големия процент на живеещите на улицата хора да променят начина си на живот, въпреки грижите, полагани за тях. Институциите се обединиха около идеята, че общите усилия и добрата комуникация и координация между здравни заведения, органи на реда, доставчици на социални услуги и другите институции, ангажирани с проблемите на бездомните лица, ще доведе до овладяване на увеличения брой хора на улицата, нуждаещи се от помощ.