Община Русе отбеляза Седмицата на гората

сряда, 04 април 2018

Днес, в Парка на възрожденците, беше отбелязана Седмицата на гората. По повод празника бяха залесени 10 фиданки – явори в алеята между Тенис клуб „Приста“ и църквата „Всех Святих“. На събитието присъстваха зам.-кметът по комунални дейности в Община Русе Наталия Кръстева и директорът на РДГ – Русе инж. Огнян Савянов.

В периода 02 – 08 април 2018 г., за 94-та поредна година се отбелязва „Седмица на гората“, под мотото: „Децата и гората на България за бъдещето на зелена Европа“. Началото на тази традиция е поставено през 1925 г., на 12 април, когато Министерството на народното просвещение, съвместно с Министерството на земеделието и държавните имоти обявяват за първи път „Ден на залесяването“. Празникът на гората е иницииран с ентусиазма на учители и ученици, като още на следващата година, хиляди българи залесяват около населените места, сред които и Лесопарк „Липник“ в с. Николово. През 1934 г. празникът е преименуван от „Ден на залесяването“ в „Седмица на гората“.

Това е професионален празник на всички ангажирани в опазването и стопанисването на зеленото богатство на България.