Община Русе подписа споразумение за партньорство с германската Община Елванген

събота, 13 септември 2014

Кметът на Община Русе Пламен Стоилов и кметът на германската Община Елванген Карл Хилзенбек подписаха днес на официална церемония в Заседателна зала Споразумение за партньорство. Документът е в контекста на приоритетите за развитие през новия програмен период на Европейския съюз 2014-2020г. и на изпълнението на Стратегията на Европейския съюз за развитие на региона на река Дунав. Споразумението е за изграждане и развитие на Регионални центрове за култура и иновации, като стъпка към бъдеща Европейска мрежа, а неговите цели са в изпълнение на кампанията „Русе – град на свободния дух“.

Кметът на Елванген Карл Хилзенбек сподели, че за втори път е в Русе, като за последно е бил преди 4 години. „Забелязах, че на много места в града се строи. Това означава, че мислите за бъдещето“, обърна се г-н Хилзенбек към колегата си г-н Стоилов. Градоначалникът на немския град разказа още за Методиевия център, който функционира от години в Елванген. От 870 до 873 година Св. Методий е заточен в бенедиктинският манастир в Елванген, след като е арестуван от един епископ. Методий е освободен през 873 година благодарение на намесата на папа Йоан VIII. Всяка година на 24 май на площад „Св. Методий“, от българи-емигранти и студенти се организира тържество по случай празника на българската писменост. На тържествата присъстват посланикът на България, кметът на града и много гости от българските общности в Германия, като в последните години честванията стават все по-големи. През 1970 г., на площад, носещ неговото име, е поставен каменен релеф, изработен от местен скулптор. Четири години след това България подарява бронзов барелеф на славянския книжовник, изработен от проф. Величко Минеков, а от името на тогавашния български държавен глава между двата мемориални знака е монтиран стилен бронзов венец. През 1987 г. в Елванген е изграден и Методиев параклис.

През 2011 г. е подписано споразумение между град Елванген и Министерството на културата на Република България за създаване на Регионален Югоизточноевропейски Български  Културен Институт - Методиев център.

За този център разказа и проф. Имо Еберл – немски историк и преподавател, който придружаваше кметът на Елванген при визитата му в Общината днес.

Зам.-кметът по европейско развитие Страхил Карапчански разясни по време на срещата, че основната цел на партньорството е двете страни да подкрепят Регионалния център за култура и иновации за Долен Дунав в гр. Русе и Регионалния Югоизточноевропейски Български културен институт – Методиев център в Елванген за Горен Дунав, като съставни части от бъдещата Европейска мрежа. За партньорството в Дунавската стратегия се очаква подкрепата и сътрудничеството в рамките на Постоянната смесена Комисия на Република България и Федерална провинция Баден-Вюртенберг.

Първата инициатива на двете споразумели се общини е свързана с представянето на Русе с изложба в немския град Елванген, обяви кметът Карл Хилзенбек. Експозицията ще съдържа снимки, свързани с Русе, фотографии от стария Русчук и материали за стопанската история на нашия град.