Община Русе проведе обществено обсъждане на проектобюджета за 2015 г.

събота, 29 ноември 2014

Вчера в Пленарна зала се проведе обществено обсъждане на проекта за бюджет на Община Русе за 2015 г. Директорътна дирекция „Финансово-стопански дейности”Емилия Пенева представи подробно как ще изглежда бюджета, като направи уточнение, че това не е крайният вариант.  Прогнозната рамка на бюджета е в размер на 79 026 013 лв., нотази сума не включва преходни остатъци или преизпълнения.Г-жа Пенева описа проектa за бюджет катобалансиран при осъществен анализ на приходите за 2015г. и разчет на разходи, съгласно приоритетите, заложени в програмата за управление и стратегическия план за развитие на общината.

През 2015 г. приориет в работата на Oбщинатаотново ще бъдепревръщането на гр. Русе в притегателен център за инвестиции и привлекателно място за живеене, запазване на културните ценности и развитие на културен туризъм, инфраструктура, образование, здравеопазване, и успешно усвояване на европейски средства. Акцентътв проектобюджета за 2015 г. е  осигуряването на средства във всички сфери на обществения живот, чрез усъвършенстване и устойчивост,  запазването на размера на местните данъци и такси и подобряване на събираемостта им, кактои усъвършенстванетона предлаганите услуги. Също така усилено ще се работи по  социалната политика на Общината, реализациятана значими инфраструктурни проекти,изгражданетона улично осветление, детски и спортни площадки,  и др.

Сред стратегическите обекти, включени в инвестиционната програма на Община Русе за следващата година,са ЦДГ „Пролет“-филиал с. Червена вода, ЦДГ „Детелина“ гр. Русе, ОУ „Г.С.Раковски“-с. Ново село. Бюждетът предвижда средства за обновяване на 20 детски полощадки,  ремонт на покрива и реставрация на склуптурите на Доходното здание. 522 000 лв. са предвидени за паркингав подземнитенива на театралния комплекс,а 11 580 лв. - за изграждане на осветление между ул. „Атанас Буров“, бул. „Скобелев“ и ул. „П. Славейков“.

Едно запитване и седем предложения към проектобюджета са постъпили преди провеждането на общественото обсъждане, като г-жа Пенева уточни, че шест от предложенията са били приети.

След преставянето на бюджета,гражданите имаха възможност да зададат исвоите въпроси. Те основно бяха насочени към кметаПламен Стоилов и зам.-кметовете Димитър Наков и Наталия Кръстева. Въпросите предимно бяха свързани с изграждането на велоалеите, развитието на спорта, изграждането на нови паркинги и ремонта на тротоарите.

Последни Новини

виж всички новини >