Община Русе разкрива поредната си социална услуга - за лица с тежки увреждания

вторник, 14 декември 2021

Създаването на нова социална услуга „Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания“ одобри Общинският съвет в Русе. Новоизграденият център е в сградата на бившия „Дом за медико-социални грижи за деца“ на ул. „Никола Йонков Вапцаров“ № 20, която е общинска собственост. В социалния център ще се предоставят мобилни, дневни, почасови услуги и заместваща грижа до 14 дни в годината.

Центърът ще бъде разкрит от 1 януари след приключване на проект „Разкриване на Център за комплексно обслужване на лица с увреждания, включително с тежки увреждания в Община Русе“ по сключен административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № BG05M9OP001-2.008-0003-С01 по Процедура BG05M9OP001 – 2.008 „Подкрепа за лицата с увреждания“, Приоритетна ос 2 „Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване“, по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014 – 2020 г.

На потребителите на новата социална услуга ще се предоставят според индивидуалните потребности психологическа подкрепа, консултиране, информиране и подкрепа, ерготерапевтични и трудотерапевтични дейности, както и мобилни услуги в домашна среда. Новият център ще осигурява дневна грижа за 30 лица с увреждания. Потребителите, които нямат възможност да го посещават, също ще могат да се възползват от мобилни услуги, като специалисти ще ги посещават и ще им оказват необходимата помощ и подкрепа.

Достъпът до Центъра е осигурен чрез закупен по проекта специализиран автомобил за транспортиране на потребителите дотам и обратно, който облекчава придвижването им до институции, болници, лични лекари и др.