Община Русе с нови мерки и улеснения в подкрепа на бизнеса по време на кризата

понеделник, 22 март 2021

Извънредни предложения в подкрепа на бизнеса ще внесе Община Русе на предстоящото заседание на Общинския съвет.

Местната управа ще инициира да бъдат освободени от вноски наемателите на заведения, фитнес клубове, пенсионерски клубове, езикови центрове и други за месеците февруари и март. Въпреки че работиха до 21 март, се предлага те да не плащат наем, за да се подпомогне продължаването на дейността им и след кризата.

От изминалата година досега Община Русе освободи търговците от плащане 5 пъти, като от мярката се възползваха 69 наематели. Други 15, засегнати от заповедите на здравния министър, платиха по-ниски цени за наетите помещения. Загубите за местния бюджет са за близо 90 000 лв.

През 2020 г. е отчетен и спад на приходите от такса тротоарно право в размер на 151 679, 18 лв. След активен диалог с представителите на ресторантьорския и хотелиерския бранш се запази настоящата форма на плащане на тротоарно право - на база на поставена маса. За сравнение, в други общини в България търговците са принудени да заплащат на зает квадратен метър при действащи ограничения за отстояние спрямо масите. На заведенията, които не извършват дейност, Община Русе може да върне издаденото разрешително, като платената сума за времето, в което не се ползва теренът, бива възстановена.

Заради повишения брой болни и карантинирани служители, местната администрация е в намален състав и отправя апел към гражданите за търпение при обработката на техните искания и сигнали.