четвъртък, 24 юли 2025
Община Русе ще участва в публичен търг, за да наеме за още две години автоматичната станция от Белене, която измерва качеството на атмосферния въздух. Местната администрация взе предвид желанието на русенци станцията да продължи да регистрира показателите за чистотата на въздуха, за да се съберат повече данни за анализ и законови промени.
На заседанието си Общинският съвет одобри предложението на Община Русе да се включи в наддаването за станцията, за да бъде удължен срокът на нейното ползване, след като настоящият договор, подписан през 2023 г., изтича. Община Белене е обявила тайно наддаване със стартова месечна наемна цена от 1 209 лв. без ДДС.
Измервателната станция е разположена на територията на Русе от 2021 г. с монтирано хардуерно и софтуерно оборудване, а през 2022 г. беше модернизирана с автоматична газоанализаторна система за непрекъснато измерване на бензен и летливи органични съединения. След изтичането на гаранционния период, Община Русе пое разходите по поддръжката ѝ. Освен това местната администрация планира да се направят допълнителни подобрения, които да отговорят на нуждата за обхват и прецизност на измерванията.
Участието в търга ще даде възможност на Общината да продължи легитимно и ефективно мониторинга на качеството на въздуха, който е от съществено значение за здравето на гражданите и екологичното развитие на региона.
Община Русе остава ангажирана с инвестициите в съвременни технологии за наблюдение на атмосферния въздух. Получаваните от станцията данни подпомагат вземането на информирани управленски решения за подобряване на градската среда и намаляване на вредните емисии.
Община Русе предлага втора сесия за кандидатстване по Програмата „Асистирана…
четвъртък, 24 юли 2025
Безплатен транспорт до летището за грандиозното авиошоу осигурява Община…
четвъртък, 24 юли 2025
Последни Новини
Стотици русенци пяха заедно с Братя Аргирови по време на концерта „Не…
неделя, 01 март 2026
Съюзът на пенсионерите чества Трети март с празничен концерт
петък, 27 февруари 2026
Седмичен отчет за дейността на общинската администрация
петък, 27 февруари 2026
Общественият транспорт в Русе ще бъде безплатен на 3 март
петък, 27 февруари 2026
СУ „Христо Ботев“ отбеляза патронния си празник с концерт-спектакъла „Духът…
петък, 27 февруари 2026
„Парад на Дунава – два флага, една река“ обединява Русе и Гюргево на 27…
петък, 27 февруари 2026
Русе премина към финалния етап за финансиране по „Интеррег“ с проект за…
петък, 27 февруари 2026
Пенчо Милков отличи Гимназията по туризъм за 75 г. от нейното основаване
петък, 27 февруари 2026