Пропускане до съдържанието на страницата

Общински Младежки дом

 Общински Младежки дом 

Общински младежки дом (ОМД) - Русе е основан през 1996 г.,  като общинска структура и не-политически център за укрепване на социалните контакти и духовни връзки между младите хора.

 

ОМД  Русе е фокусиран върху неформалното образование ,  културата, изкуството, предоставяне на информация и консултации  на младите хора.  Организира обучения по различни теми, използвайки иновативни интерактивни методи. Обученията се провеждат в ОМД или в русенските училища, а от десет години и на територията на област Русе.  На територията на ОМД има клубове за неформално образование в областта на европейското развитие и младежка мобилност, екология и спорт и др. В дейностите на Младежки дом Русе работи Младежки парламент. Също така функционира Клуб „Дебати“, който обединява любителите на дебатьорството в града.

Младежки дом  Русе предоставя информация и консултации на младите хора в областта на европейските младежки програми и доброволчество.  ОМД е част от европейската информационна мрежа /Евродеск/ . Младежки дом работи и като информационен и консултантски център за младежите в Русе по различни теми. Младежки дом участва активно  в младежки проекти и доброволчество и е акредитирана организация по европейска доброволческа служба и продължава да работи с европейски корпус за солидарност. Организира младежки събития, уебинари и обучителни семинари.

В сферата на културата и изкуството ОМД развива различни клубове – Танцово студио „Импулс“, Вокална група „Приста“, Мажоретен състав „Екстрийм“, Детско-младежки хор „Свети Георги Победоносец“, Клуб „Шах“, Клуб „Изобразително изкуство“, Клуб „Ушу“, Театрално студио „Маска“, Вокално студио за поп и джаз пеене „Икономов“, Фолклорно танцово студио „Зора“. Развива фестивална  и конкурсна дейност и участва в международни събития.

 

НЕФОРМАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ

XIII-ти младежки гвардейски отряд Русе

 

Тринадесети младежки гвардейски отряд е сформиран към Общинския младежки дом и включва 28 младежи и девойки от 8 до 11 клас от всички средни училища в Русе. Те ще участват активно в представителни и официални церемонии, които по традиция се отбелязват, както в града, така и в страната и чужбина. Младежките гвардейски отряди са създадени, за да съхраняват изворите на националното ни достойнство, самочувствие и патриотизъм. Така те поддържат патриотичната си мотивация и утвърждават българската национална идентичност и държавност.

Записването на желаещите се извършва в сградата на ОМД на ул. "Райко Даскалов" 2А.

Клуб „Младежки парламент”

 

Включва представители на средните училища в Русе и има за цел да бъде представителен орган на младите хора в град Русе. Работи съгласно Ревизираната европейска харта за участието на младите хора в живота на общините и регионите и бялата книга за младежта.  Младежите осъществяват проучвания и анкети, реализират кампании и младежки инициативи, инициират кръгли маси и дискусии, провеждат срещи с представители на властта и развиват лидерски умения. Членовете на младежкия парламент участват в национални срещи на младежките парламенти. Ментор и ръководител на клуба е Теодора Траянова – младежки работник.

 

Клуб Дебати

 

В началото на месец ноември 2017 бе създаден първият градски клуб по състезателни дебати към Общински младежки дом Русе. В новата форма на ОМД влизат момичета и момчета от горните класове в ПМГ „Баба Тонка”, ПАГ „Гео Милев”, СУЕЕ „Св. К.К. Философ” и Професионалната гимназия по туризъм. Клуба  се подкрепя и припознава от Асоцияция „Дебати” – София. Специално за старта на клуба по дебати дойдоха дебатьори от страната, сред които Даниел Георгиев от управителния съвет на Асоциация „Дебати България” в София и Любослав Ангелов от Шумен – съдия на Асоциация „Дебати”. През месец юли 2018г. клуба по Дебати беше домакин на първото състезание по дебати “Ruse Open” 2018. Kлуба e място за всички русенски младежи, които искат да упражняват и развиват своите дебатьорски умения и възможност за организиране на национални състезания по дебати. Гордост за Русе е, че четирима русенски дебатьори са част от управителния съвет на Асоциация „Дебати България”. Координатор на клуба е Людмила Любенова – младежки работник.

 

Евродеск точка

 

Представлява част от международна младежка информационна мрежа в Европейския съюз. Представя информация за младежка мобилност, доброволчество, младежки дейности и други. Създават се  контакти с  младежи, учители, младежки работници и специалисти  от страната и чужбина за събития, срещи, уъркшопи, обучения и др.

 

Уебинари

 

Младежки дом организира онлайн обучения и срещи по различни теми с български и чуждестранни младежи и младежки работници.

 

Доброволчески програми

 

Младежки дом участва в международни младежки проекти на Програма „Еразъм +“ и доброволчески проекти на Програма „Европейски корпус за солидарност“. Изпълнява консултантски и инфомационни услуги свързани с двете програми и възможностите, които Европейския съюз предоставя на младите хора.

 

Обучителни семинари

 

Младежки дом оргазнизира обучителни семинари за младежи на възраст от 14 до 30 години, свързани с европейско гражданство, екология, европейски програми, доброволчество, гражданско образование, преодоляване на стереотипи, предразсъдъци и ксенофобия, ораторски умения, здравословен начин на живот, зависимости, обучения в областта на психологията и др.

 

Младежки събития

Младежки дом организира и участва в младежки събития, инициирани от младежи, част от клубовете на ОМД, ориентирани основно към нуждите и интересите на младите хора на град Русе. Част от младежките събития е ежегодния хепънинг за отбелязване на Международния ден на младежта – 12 август, поднесен по атрактивен начин. Три поредни години се провежда инициативата. Тази идея е почерпена от опита на други държави, но пречупена през погледа на група русенски доброволци. Носители на идеята за младежката проява – „Музика и цветове" са млади хора, доброволци и членове на Младежкия парламент в Русе, към Общински младежки дом. По време на това нестандартно музикално събитие се провежда уъркшоп, в който безвреден органичен цветен прах се разпръсква във въздуха от участниците, създавайки феерия от цветове. Събитието е иноватиовно за града и е насочено изцяло към младежите на града.

 

КУЛТУРА, ИЗКУСТВО И СПОРТ

Балет „Импулс”

 

Танцово студио „Импулс” е създадено към Общински младежки дом Русе през 2001г. Работи с деца и младежи от 6 до 25 год., в областта на характерните, съвременни и модерни танци. Целта на студиото е да провокира интереса у младите хора към танцовото изкуство и да запълва и осмисля свободното им време. „Импулс” има богат репертоар от модерни, класически, характерни танци и танци на фолклорни обработки. Подготвя и представя цялостни спектакли, концерти, развлекателни програми. Участва в национални и международни проекти и фестивали у нас и в чужбина. Реализирал е спектакли като „Ритъмът на сърцето“ – разказващ за историята на танца от зараждането на танца до наши дни, „Раницата” – представящ агресията, развиваща се сред младите хора, „От Дунав до Перперикон“- фолклорни обработки, „Това сме ние!“ – разказващ за склонността към зависимости сред младите хора.

Носител е на много награди на местни и международни конкурси. Едни от които са награда за хореография, множество първи места на Международен конкурс в гр. Каракал. През 2013г. на Международен конкурс в гр. Гюргево, Румъния печелят три първи места във втора възрастова група, четири първи места в трета възрастова група. През 2013г. осъществяват турне в Италия. През 2014г. печелят първи мяста в конкурси в Гюргево и Каракал, Румъния, както и на традиционния конкурс „Танцуваща река”. В периода 2015-2019 съставът участва в поредица от турнета с фестивален характер в Италия, в които танцьорите представят винаги достойно своят град Русе с гордо развято знаме с герба на Община Русе. Ръководители и хореографи на състава са Петя Николова и Аксиния Илиева.

 

Мажоретен състав “Екстрийм”

 

Мажоретен състав "EXTREME" е създаден в Общински младежки дом Русе на 01.03.2016. Групата работи с момичета от 12 до 18 години. Целта на състава е да провокира младите момичета да се докоснат до магията на изкуството.

Момичетата практикуват различни видове техники като жонглиране с батони, танци с помпони, знамена и др. Те са участвали в много градски мероприятия заедно с "Биг Бенд Русе". Имат богат репертоар, който представят на различни сцени и събития в града, страната и чужбина. Емблематично участие е представянето им на Световното първенство по волейбол за мъже 2018г., представяйки хореография, визия и настреони във всяка една минута на терена в зала Арена, Русе. Също така организираха и проведоха за пръв път и пръв за града - Международен младежки мажоретен фестивал през юни 2017г., със специалното участие на световен шампион в мажоретното изкуство от Словакия. "EXTREME" организира концерти и турнета в страната и чужбина. Състава има награди и дипломи от различни конкурси, фестивали и концерти. Ръководители на състава са Милена Лазарова и Вероника Миланова.

 

Фолклорно танцово студио „Зора”

 

Създадено през октомври 2008 година с ръководител Мъгърдич Карекинович Астхигян. С подкрепата на Младежки дом още през първата година от основаването си съставът вече е в Унгария, където показва красотата на българския танц и музика, намира нови приятели и изучава техните танци. На Националния конкурс „Златната гега” – Котел 2011г. завоюват трето място в ансамбловото надиграване, специална награда на Община Котел, която се дава запърви път на състав-гост и награда за ръководителя Мъгърдич Астхигян. През 2012 година – месец март следва участието в конкурса „Орфеево изворче” в град Стара Загора, където съставът печели първо място в своята възрастова група и „Златната лира на Орфей”. Заедно със старозагорската награда, съставът ни влезе и в ефира на Българска национална телевизия, която отрази успеха и цялостната ни дейност с репортаж в актуалното предаване „България днес” по Българската национална телевизия. Съставът се отличава с участия и турнета в чужбина, както и конкурси в страната. ФТС „Зора” участват в традиционните за града ни - Коледно надиграване и Великденско хоро. През месец август 2016г. съставът участва в 9-ти Международен фестивал в Чонград, Унгария, а през месец септември същата година ръководителят на състава получи диплом за най-добър хореограф в рамките на фестивала „Море от ритми“ в Балчик. От конкурса „Орфееви таланти“ същата година в Пловдив, танцьорите се завърнаха с най-високия приз – Златна лира, а г-н Астхигян получи грамота за високи художествено-творчески постижения в рамките на конкурса. През 2019г. участваха и в III-ти Международен Фестивал „Настрадин Ходжа“, организиран от управата на гр. Сиврихисар под егидата на CIOFF. Участие взеха и състави от държавите Полша, Словакия, Турция, Кипър, Чили, Босна и Херцеговина. Ръководители на състава са Ренета Стефанова и Мъгърдич Астхигян.

 

Вокална група „Приста“

 

Вокалната група е основано през 2014г. с ръководител Доротея Бальовска. В групата участват деца и младежи от различни възрасти, насочени в областта на естрадното пеене и модерното поп звучене. Вокално студио „Приста” подготвя, както солови изпълнители, така и групи за участия в конкурси, фестивали и концертни изяви. Групата има няколко самостоятелни концерта, с участието на известни млади изпълнители от цяла България, включили се в най-различни музикални формати, както и няколко съвместни участия с други клубове към ОМД.  За първи път в Русе беше организиран концерт „Децата и джаза“, съвместно с "Биг Бенд Русе". Вокалната група е завоювала множество награди с участието си в конкурси в страната и чужбина. През 2019г. участва с авторска песен в „Детска мелодия на годината 2019“.

 

 

Детско-младежки хор ,,Свети Георги Победоносец“

Хорът е създаден през 1993 година, а от 2007г. до днес хор ,,Свети Георги Победоносец” е част от Общински младежки дом Русе с Диригент Мина Влайкова. Хоровата студия поддържа богат стилово-разнообразен репертоар и специално място отделя на източно-православната музика. Хорът е носител на 5 златни медала от последователно участие в Националния конкурс ,,Oрфеева дарба” София, удостоен е с грамоти, дипломи, плакети,  две специални награди от министъра на отбраната на България. През 2014г.  хорът спечели втора награда на международния конкурс в гр. Неерпелт / Белгия. През 2019г. хор ,,Свети Георги Победоносец“ беше сред допуснатите състави и участва в 58-мото издание на  Международен конкурс за хорово пеене ,,Сегизи“ в град Гориция, Италия. За своите изпълнения хор "Св. Георги Победоносец" бе награден от 8-членно международно жури със златен и два бронзови медала, а също и със специалната награда "Поезия в музиката" за цялостно представяне. Осъществени са концертни турнета в: гр.Гюргево-Румъния, два пъти в Будапеща-Унгария, Линц-Австрия, Солун-Гърция, Германия, Белгия. Хорът е основен организатор и домакин на Хорова среща „Свети Георги Победоносец“ от 2012 г. Участва в инициативата „България пее”. Пианист на хора от 2003г. до настоящия момент е Божена Иванова.

 

Вокално студио за поп и джаз пеене „Икономов“

 

Вокално студио за поп и джаз „Икономов” – Русе е сред най-утвърдените певчески школи в България, дала развитие и реализация на много от своите изпълнители. Вокалната подготовка е на много високо ниво, с доказани професионални резултати в певческото изкуство. Обучението е индивидуално, но също така се предлага подготовка и за дуети, триа и вокални формации. Възпитаниците на маестро Икономов са носители на безброй награди от различни певчески национални и международни конкурси и фестивали. Участвали са и в различни телевизионни музикални формати като „Гласът на България”, „Х-фактор” и др.

През 2015 г., с техни изпълнения е издаден авторски албум на композитора Светослав Лобошки. В годините възпитаници на маестро Икономов реализират авторски песни и на композитора Хайгашод Агасян. Изпълнителите на Вокално студио за поп и джаз „Икономов” участват и в различни концерти от културния календар на Община Русе. Някои от най-успешните им солисти са едни от „Лицата на Русе”. Ръководител е Вили Икономов.

 

Театрално студио „Маска“

 

Създаден преди години и обновен през 2016г. с ръководител Мина Маринова. Участват деца и младежи на възраст от 8 до 19г.  В клуба се занимават с актьорско майсторство,  изучават художествено слово, техника на говора, сценично поведение. Студиото е участвало във фестивали и е печелило първи места. През 2019г. участва в Нациолния ученически конкурс „Климент Михайлов“ Русе и спечели награда. Студиото се предтсавя с авторски произведения.

 

Клуб „Изобразително изкуство“

Клубът съществува от 2008 годинa. В него участват деца и младежи на възраст от 8 до 17 години. В работата си те използват разнообразни графични и живописни техники. Младежите рисуват върху коприна и стъкло, изработват колажи, сътворяват картини от семена, учат се да рисуват икони. С произведенията си младежите от клуба участват на различни национални и международни конкурси,  както и в международни срещи и обмени. Домакини са на международния конкурс за рисунка и фотография, посветен на  Междунаросния ден на водата – 22 март. Ръководител на клуба понастоящем е Дилян Хубанов.

 

Клуб „Шах“

 

Клубът е създаден през 2003 година от Румен Раев. Ръководител на клуба е неговия син – Ростислав Раев, който работи и обучава деца от всякакви възрасти. Подготвят се участници за регионални, национални и европейски първенства по шах. Клубът има ежегодно многобройни награди, като само за година печели над 25 първи места от участия в различни състезания. Основен организатор и домакин е на национален турнир по шах.

 

Клуб „Ушу“

 

Извършва дейности като развива УШУ и Тайчи – спорт на бъдещето и древно китайско изкуство на себеусървъшенстването, здравето, младостта и дълголетието. В програмата е включено изучаването на китайски език и театрално изкуство – пантонимата. Притежава над 900 медала от национални и международни състезания.

Организира и участва в национални и международни събития свързани с Китай, китайската култура, българо-китайските приятелства и делови взаимоотношения. Основната цел е усъвършенстване и хармонизиране на тяло, психика, ум, дух и възпитаване на добродетели чрез практикуване на бойните изкуства. Клуба се изявява на национална и международна сцена. През 2020г. участва в първото онлайн състезание по Ушу и спечели награди. Ръководител на клуба е Мария Неделчева.

 

ФЕСТИВАЛИ И КОНКУРСИ

 

Международен танцов фестивал „Танцуваща река”

 

Фестивалът „Танцуваща река” е международен и се провежда от  2007 година в гр. Русе. Фестивала е ежегоден, посветен на Международния ден на балета, има конкурсен характер. Участниците се състезават в следните танцови жанрове: Съвременни танци / Джаз балет / Contemporary; Улични танци / Хип-хоп; Тематичен танц / MTV show / Танцово шоу в 4 възрастови групи, в категории: Соло / Дует,  Малка група и Голяма група.

 

Международен младежки фолклорен фестивал „Северина“

 

Фестивалът се провежда от 2013г. в гр. Русе и е ежегоден,  няма конкурсен характер.

Целта е да се съхрани  и популяризира българското народно танцoво творчество. Да се стимулират автори, хореографи  и изпълнители за създаване и изпълнение на нови танцови произведения. Да се обогати  и разнообрази репертоара на колективите, както и да се разшири концертният им живот в страната. Да се стимулира интереса  на все повече млади хора към фолклорното богатство и да се насърчи приемствеността  на младото поколение към активно общуване с фолклора, да го запазят и предадат на идните поколения. От 2016 година фестивалът придобива международно значение.

 

Международен младежки мажоретен фестивал „Ритъм и марш“

 

Фестивалът се провежда за първи път през 2017г. В празничното дефиле на първото му издание се включиха над 250 участници от 12 състава от страната и чужбина. Фестивала е ежегоден и няма конкурсен характер. Основна цел на фестивала е да възроди градската традиция за маршови парадни изяви и да даде възможност на деца и младежи от града, страната и чужбина да изразят умения в мажоретното изкуство. Фестивалът е елемент от Общинския годишен план за младежта и е неразделна част от стратегията и политиките на Община Русе за младите хора.

 

Хорова среща „Свети Георги Победоносец“

 

Хоровата среща се провежда от 2012г. в гр. Русе и е посветена на Деня на народните будители. Хоровата среща е ежегоден фестивал, обединяващ културни и певчески национални традиции и нови тенденции  в областта на школуваното ансамблово пеене. Участие могат да вземат аматьорски хорове и хорове от подрастващи музиканти от целия свят, без ограничение на възраст и пол.

С концертите на подбраните хорове се цели:

-Да се преживее на живо  жанровото разнообразие и стилова красота на популярни и църковни   хорови произведения, като с това се подобри  духовната и физическа настройка

на участниците.

-Да се популяризира, мотивира и стимулира творческия процес и концертна дейност на български и чуждестранни самодейни/аматъорски хорове и др.

 

Фестивала няма конкурсен характер.

 

Конкурс – рецитал „За да я има България“

 

Конкурс – рецитал „За да я има България“ е конкурс за индивидуални изпълнители на произведения от български автори. Той е посветен на националния празник 3 Март. Оценяването се извършва в две направления:

- Възрожденска поезия – автори и произведения или откъси от произведения от периода на българското Възраждане.

- Българска поезия – автори и произведения или откъси от произведения изключващи горния период.

За всяко от направленията има отделно класиране в първа, втора и трета възрастови групи.

 

 

Международен конкурс за снимка и рисунка посветен на

Световния ден на водата – 22 март

 

Целта на конкурса е от една страна да развие таланта, въображението, уменията на младите творци, а от друга да осмисли значението на водата за живота на планетата. Всеки от участниците трябва да изрази своя позиция, мисли и чувства върху темата, която се актуализира всяка година от ООН.

Конкурса се провежда в две категории:

Конкурс за фотография: Младежи над 14 години;

Конкурс за рисунка: три възрастови групи:

-              oт I до IV клас

-              от V до VIIІ клас

-              от ІХ до XII клас

 

„Моето любимо място в Русе”

 

Фотоконкурс „Моето любимо място в Русе” се провежда през месец май. Той цели да покаже любовта и уважението на младите хора към родния град. Участвайки, всеки  ще покаже гордоста, удовлетвореността и необходимостта от красивите, приятни и любими места в Русе. Всяко едно заснето местенце  в града означава, че е впечатлило и заинтригувало някого. В конкурса могат да вземат участие младежи в 2 възрастови групи:

Първа възрастова група: от 5 до 8 клас

Втора възрастова група: от 9 до 12 клас

 

 

Общински Младежки дом Русе

гр. Русе, ул. „Райко Даскалов” № 2А

Директор : Красимира Николаева, тел. 0894456238

Офис: 0879 933370

Е-mail: yc.ruse@gmail.com

Web site – www.yc-ruse.org

Instagram: youth_centre_ruse

Facebook и YouTube: Младежки дом Русе

 

 


Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/