Общинските предприятия “Паркстрой” и “Комунални дейности” ще подпомогнат дейността на сметопочистващата фирма в Русе

събота, 29 юни 2024

Мярката е временна до приключване на обществената поръчка за възлагане на услугата

Община Русе ще мобилизира техника и екипи на общинските предприятия “Паркстрой” и “Комунални дейности” за извършване на дейности по сметосъбиране и сметоизвозване на територията на града. До решението се стигна поради зачестилите аварии на специализираната техника на частния изпълнител “Нелсен Чистота” ЕООД, причиняващи забавяния и прекъсвания в графика за събиране на отпадъците.

Общинските екипи започнаха обход на районите в 8 ч. тази сутрин. Целта е да не се нарушава комфортът на гражданите заради неизвозени препълнени съдове и разхвърляни отпадъци.

До дни трябва да приключи процедурата за избор на изпълнител, който ще се грижи за събирането и транспортирането на битови отпадъци, обществената хигиена, снегопочистването и зимното поддържане в града.

Новата процедура предвижда до участие да бъдат допуснати единствено дружества, които разполагат със съвременна и фабрично нова техника за изпълнение на дейностите по сметосъбиране. В условията отново е заложен и стандарт Евро 6 за екологичен транспорт.

Новият договор предвижда сметопочистващата фирма да бъде задължена да използва автоматизирана система навсякъде, където това е възможно, както и още по-строги санкции при неизпълнения на задълженията на изпълнителя, които нарушават комфорта на гражданите.

Община Русе се ангажира да намери дългосрочно и устойчиво решение за поддържане на чиста градска среда.