Общинските жилища за продажба с еднакъв брой точки ще се избират с жребий

четвъртък, 24 март 2022

Общинските жилища, определени за продажба, които са получили еднакъв брой точки, ще бъдат класирани в низходящ ред чрез жребий. Това стана възможно след решение на общинските съветници, които приеха изменение и допълнение на Наредба №6.

Заявителите за закупуване на жилища, получили еднакъв брой точки, ще имат възможност да присъстват на жребия. Те ще бъдат уведомени предварително за датата и часа на тегленето му, като той ще се проведе независимо от евентуалното отсъствие на класираните кандидати. Жребият ще бъде изтеглен в присъствието на нотариус, който ще удостовери с протокол провеждането му.

Припомняме, че на 15 февруари 2022 г. изтече срокът за подаване на заявления за закупуване на общински жилища. Комисията, която разгледа над 500 подадени заявления, е класирала 44 от определените от Общинския съвет 48 жилища. Тези с равен брой точки надхвърлят определената максимална бройка и поради тази причина не са включени в утвърдения списък поради липса на ред за тяхното класирaне. Предложеното допълнение към Наредба №6 решава именно този проблем чрез теглене на жребий.

По време на разискванията беше предложено да се направи компромис и да бъдат класирани всички жилища с еднакъв брой точки, но то беше отхвърлено от общинските съветници. Не бе прието и предложението заявителите, чиито жилища останат извън класирането след провеждане на жребия, да бъдат първи в класацията при следващата продажба за 2022-2023 г.

С измененията и допълненията в Наредбата също така се регламентира процедура в случаите, когато даден наемател не заплати дължимата продажна цена, данъци и такси в определения тримесечен срок. Комисията, която разглежда подадените заявления, вече ще има правото и възможността да определи следващите в утвърдения списък с класирани заявители.

Промените в наредбата са в съзвучие със заявените от Община Русе принципи за прозрачност и отчетност и са в съответствие със Закона за общинската собственост. Те не противоречат на други нормативни актове от по-висша степен, приети от законодателната и изпълнителната власт в Република България, както и на правото на Европейския съюз.