Общинският съвет единодушно одобри ЕСКО договора за обновяване на уличното осветление

вторник, 24 януари 2023

Намерението за сключване на ЕСКО договор за обновяване на уличното осветление в Русе и кварталите Средна кула и Долапите беше единодушно одобрено на днешното заседание на Общинския съвет.

С подписването на договора се предвижда изграждане на енергийно ефективно улично осветление и система за мониторинг на обща стойност 1 953 179, 44 лв. Инвестицията се извършва изцяло за сметка на изпълнителя, а общината заплаща единствено при постигане на договорените икономии на електроенергия.

Годишното потребление на електроенергия за улично осветление на Община Русе през изминалата 2022 г. е 3 610 281 kw/h, за което тя плаща 1 900 000 лв. с ДДС. На база актуалните цени на електроенергията ЕСКО договорът предвижда годишни спестявания от 478 хил. лв.

Важно е да се отбележи, че ЕСКО договорът не е кредит или кредитен инструмент, а лизинг, при който Общината първо получава актива, възползва се от неговото благо и със спестените средства заплаща. Срокът за изплащане е 5-годишен, като вноските са на 6-месечие. Съществен момент е системата за контрол, която ще предоставя информация дали наистина са постигнати заложените в договoра икономии. В случай че те не са изпълнени, Общината няма да заплати предвидените в договора средства на изпълнителя.

Планира се общо 4 418 осветителни тела да бъдат подменени по договора, като предварителните данни сочат, че по този начин ще бъдат спестени близо 24 % от разходите за електроенергия в Русе, почти 60% от тези в Средна кула и 47,64%  от тези в Долапите.

Очакванията са в резултат от изпълнение на договора да бъде подобрена средата за живот на русенци, да се намалят разходите за електроенергия и за експлоатация на осветителните тела.