Общинското доброволно формирование взе участие в пожаро-тактическо учение във военния завод „Дунарит“

вторник, 08 ноември 2022

Пожаро-тактическо учение на съставните части от Единната спасителна система (ЕСС) за област Русе се проведе на територията на военния завод „Дунарит". В него се включиха общинското доброволно формирование, представители на ОД на МВР, Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ - Русе, Областния съвет на Българския червен кръст – Русе, Центъра за спешна медицинска помощ – Русе, РИОСВ – Русе и военно формирование 32420.

Основната цел на учението е при възникнал инцидент да се проиграят съвместните действия, свързани с координация и взаимодействие между ръководството на „Дунарит” и териториалните екипи от съставните части на Единната спасителна система (ЕСС).

Действията на всички институции бяха предшествани от сформиран по заповед на кмета Пенчо Милков щаб за координиране на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи във връзка с изпълнение на общинския план за защита при бедствия в частта му „Действие при промишлени аварии, свързани с отделянето на опасни химически вещества и смеси в община Русе”. На него бе оповестено, че се обявява частично бедствено положение и евакуация на всички работещи на територията на Дунавска индустриална зона „Тегра“, индустриален парк Русе и жителите на с. Николово, с. Просена, с. Сандрово и гр. Мартен.

Учението премина през четири етапа, свързани с оповестяване и евакуация на работници и служители от територията на военния завод, въвеждане и действие на силите и средствата от ЕСС на мястото на инцидента, сформиране и разгръщане на щаб, както и практическо проиграване на действащия план за защита при бедствие на общинско ниво за Русе. Беше теоретично изпитана и схемата за оповестяване на населението на територията на община Русе.