Общинското ръководство обсъди мерките за облекчаване на тежкотоварния трафик с мартенчани и потърпевшите фирми

петък, 10 юни 2022

Зам.-кметът на Русе Димитър Недев и зам.-областният управител Людмил Христов разговаряха днес с кмета и жителите на гр. Мартен и фирмите от индустриална зона „Тегра“, потърпевши от засиления трафик към Дунав мост през последните дни. На срещата присъстваха и служители на ДАИ, както и г-жа Елка Недкова, която е представител на превозвачите, жител на Мартен и организатор на протести.

Зам.-кметът запозна присъстващите с набелязаните вчера съвместно с Пътна полиция мерки за недопускане на камиони над 10 тона във вътрешността на Русе. Димитър Недев подчерта, че в града ще бъдат допускани автомобили от индустрията само след предварително издаден пропуск от общината, съдържащ индивидуален маршрут за движение на всяко превозно средство.

С вертикална пътна маркировка ще бъде наложена и забрана за спиране и престой на тежкотоварните автомобили  пред изходи на бензиностанции, гаражи и входове на обекти по цялото протежение на бул. „България“ от входа от посока София до гр. Мартен.

Недев отправи предложение към зам.-областния управител Людмил Христов на държавно ниво да се търси вариант да бъдат командировани служители на ДАИ и Пътна полиция, които да подкрепят действащите в Русе екипи, контролиращи спазването на забраните. Той разясни на присъстващите и на какъв етап е общинският проект за изграждане на голям паркинг за над 700 камиона, с който се очаква ситуацията значително да се облекчи и да се генерират постъпления в местния бюджет.

За разрешаването на проблема всички присъстващи се обединиха около нуждата да се намали документооборотът и да се премахнат дублиращите се проверки от двете страни на границата с Румъния.

От срещата стана ясно още, че българската страна е готова да назначи служители на контролно-пропускателния пункт при фериботната връзка Русе-Гюргево, която се очаква да заработи съвсем скоро.