Обучение за усвояване на знания и умения за използване на различните типове интелигентности като инструмент за работа в социалните услуги се провежда в Русенски университет

вторник, 24 септември 2019

Студенти и преподаватели по социални дейности, служители от Дирекция „Социални дейности“ – Русе, отдел „Социални дейности“ – Община Русе, социални работници и специалисти от персонала на социални услуги в Община Русе ще се включат в обучение за усвояване на знания и умения за използване на различните типове интелигентности, като инструмент за работа в социалните услуги. Обучението ще се проведе на 26 и 27 септември 2019 година от 13 до 17 часа в зала 113, корпус 2 на Русенски университет „Ангел Кънчев“. То е етап от проект „Образователна и социална платформа за знание, творчество, растеж и развитие (Клуб на социалния работник) към РУ „Ангел Кънчев“, който се реализира с подкрепата на Фондация „Русе – град на свободния дух“, в партньорство с Дирекция „Здравни и социални дейности“ – Община Русе, Регионална дирекция „Социално подпомагане“ – Русе, Дирекция „Социално подпомагане“ – Русе, СНЦ „Еквилибриум“ – Русе, СНЦ „Дете и пространство“, СНЦ  „Център Динамика“, Фондация „Приятелска подкрепа“ – Русе, Фондация „Трета възраст”, Сдружение РАЛИЗ – Русе, Районна организация на слепите – Русе, Български червен кръст, Каритас – Русе, Българска асоциация на социалните работници.

Обучението ще се осъществи от Елена Петкова (дългогодишен обучител и консултант в социалната сфера, пионер в разработването и провеждането на интерактивни сесии за деца и възрастни, програмен директор на Сдружение с нестопанска цел „Еквилибриум“) и има за цел усвояване на знания и умения и повишаване на компетентността за използване на различните типове интелигентности в практиката на социални работници при подпомагане на деца и възрастни в социалните услуги. Според теорията замножествената интелигентност на Хауърд Гарднър съществуват девет типа притежавани от човека интелигентности – лингвистична, логико-математическа, пространствена, телесно-кинестетична, музикална, интерперсонална, интраперсонална, натуралистична и екзистенциална интелигентност). Това предоставя възможност неговите знания, умения и способности да се развиват в различни направления, което представлява благоприятна основа и поле за дейността на социалните работници в социалните услуги за деца и възрастни.

Обучението е структурирано в два модула с обща продължителност 4 часа. В Модул 1 участниците ще се запознаят с теорията замножествената интелигентност на проф. Хауърд Гарднър, а в Модул 2 ще се представят възможности за използване на различните типове интелигентности като инструмент в помагащата дейност на социалните работници с потребители на социални услуги. Обучителят ще сподели добри практики от разглежданата област в дейностите на социалните услуги, предоставяни от СНЦ „Еквилибриум“. В заключителната част на обучението ще се проведе дискусия по представената тема. Обучението се провежда в рамките на проекта по предложение и инициатива на СНЦ „Еквилибриум“.