Обучение за усвояване на знания и умения за психосоциална работа с деца с психични разстройства ще се проведе в Русенски университет

вторник, 01 октомври 2019

В обучение за усвояване на знания и умения за психосоциална работа с деца с психични разстройства и техните семейства в общността и в социални услуги ще се включат студенти и преподаватели по социални дейности, служители от Дирекция „Социални дейности“ – Русе, отдел „Социални дейности“ – община Русе, социални работници и специалисти от персонала на социални услуги в община Русе. Обучението ще се проведе на 3 и 4 октомври 2019 година от 13 до 17 часа в зала 113, корпус 2 на Русенски университет „А. Кънчев“. То е етап от проект „Образователна и социална платформа за знание, творчество, растеж и развитие (Клуб на социалния работник) към Русенски университет „А. Кънчев“, който се реализира с подкрепата на Фондация „Русе – град на свободния дух“, в партньорство с Дирекция „Здравни и социални дейности“ – община Русе, Регионална дирекция „Социално подпомагане“ – Русе, Дирекция „Социално подпомагане“ – Русе, СНЦ „Еквилибриум“ – Русе, СНЦ „Дете и пространство“, СНЦ „Център Динамика“, Фондация „Приятелска подкрепа“ – Русе, Фондация „Трета възраст”, Сдружение РАЛИЗ – Русе, Районна организация на слепите – Русе, Български червен кръст, Каритас – Русе, Българска асоциация на социалните работници.

Обучението ще се осъществи от д-р Любомир Жупунов председател на Управителния съвет на Сдружение с нестопанска цел „Дете и пространство”, специалист по педиатрия с дългогодишен опит в работата с деца с психични разстройства и техните семейства и в подготовката на екипи от специалисти в новите социални услуги в цялата страна.

Обучението е структурирано в три модула и в рамките на два дни с обща продължителност осем часа. В първия модул участниците ще се запознаят с психосоциалната работа с деца с психични разстройства и техните семейства в общността, която допълнително ще бъде онагледена с документалния филм „Несравнимите деца“. Вторият модул включва представяне и анализиране на добри практики за подкрепа на децата с психични разстройства в процеса на деинституционализация на примера на Център за социална рехабилитация и интеграция „Детски кът за развитие“ – Русе и ролята на детския психиатър в осъществяването на психосоциална подкрепа за тези деца. В третия модул обучителят ще презентира добър професионален опит за подкрепа на децата с психични разстройства в общността и в условията на социални услуги от резидентен тип и ще се анализират моменти от документалния филм „Под открито небе“. В заключителната част на обучителния модул участниците ще се включат в дискусия по представената тематика.

Обучението се провежда в рамките на проекта по предложение и инициатива на СНЦ „Дете и пространство”, неговият председател д-р Любомир Жупунов и екип от специалисти в сдружението с експертен и практически опит.

Координатор на проект

„Образователна и социална платформа

за знание, творчество, растеж и развитие“

доц. д.н. Сашо Нунев