Пропускане до съдържанието на страницата

ОИЦ-Русе представи пред медии одобреното от ЕК споразумение за партньорство и актуални процедури

вторник, 02 август 2022

Европейските инвестиции в България ще се реализират в рамките на всичките 5 политически цели на Съюза: по-интелигентна, по-зелена, по-добре свързана, по-социална и приобщаваща Европа и по-близо до гражданите. Тези цели ще бъдат постигнати чрез 10 национални програми и 12 програми за териториално сътрудничество. Това стана ясно на организираната от Областния информационен център – Русе среща с представители на медии.

Освен това България ще реализира и специалната цел на Механизма за справедлив преход, който с 1,3 млрд. евро ще подкрепи най-засегнатите региони от трансформацията към екологичен преход, намаляване на енергийната зависимост, подобряване на достъпа до заетост и работни места. Това е заложено в одобреното от ЕК Споразумение за партньорство (СП), което дава зелена светлина и за одобряване на националните секторни програми, обясни експертът Габриела Стефанова. Тя отбеляза като важна новина и одобрената днес от ЕК Програма за развитие на човешките ресурси, която е първата от 10-те национални програми за настоящия програмен период. Бюджетът й е 1,9 млрд. евро и той ще бъде разпределен към 4 приоритета: „Насърчаване на заетостта и развитие на умения“; „Социално включване и равни възможности“; „Насърчаване на младежка заетост“; „Социални иновации“.

11 млрд. евро, които са договорени по СП, ще бъдат осигурени от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+), Кохезионния фонд (КФ), Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури (ЕФМДРА) и Фонда за справедлив преход (ФСП). Кои фондове, какви приоритети ще финансират и какви резултати ще трябва да постигнат, както и размерът на финансирането, са основните акценти в презентацията.

Инвестициите към бизнеса целят постигане на интелигентна икономика. Те ще стимулират предприемачеството в определени сектори, бързоразвиващи се фирми, внедряване на нови продукти и иновации, дигитализация и научно-развойна дейност. Друг приоритет е създаването и развитието на модерна и качества научна и иновационна система и внедряване на научните постижения в икономиката. Зеленият и нисковъглероден енергиен преход, мерките за енергийна и ресурсна ефективност, кръгова икономика и намаляване на отпадъците също ще бъдат финансирани от ЕФРР. В СП е заложена фокусирана подкрепа за намаляване на регионалните различия, чрез интегрирани териториални инвестиции. Чрез този подход ще се инвестира в регионални индустриални паркове, научно-изследователски екосистеми, транспортна свързаност и др. мерки, идентифицирани на местно ниво в синергия със секторните мерки, определени на национално ниво. 

Автотранспортната инфраструктура в Северна България става фокус през новия програмен период. КФ и ЕФРР ще финансират доизграждане на АМ „Хемус“ и Дунав мост 1- Русе – В. Търново – тунел под Шипка – Южна България, Дунав мост 2 – Видин – София – Южна България. Предвидени са интервенции по жп трасето Русе – Каспичан. Интермодалният терминал в Русе е заложен по Плана за възстановяване и устойчивост. Ресурс ще бъде отделен и за мерки, свързани с безопасността на пътищата.

България ще инвестира 2,6 млрд. евро от ЕСФ+ с цел подобряване на достъпа до заетост, повишаване на уменията, за да могат хората успешно да се адаптират в екологичния и цифров преход. Над 786 млн. евро ще гарантират равен достъп до качествено и приобщаващо образование и обучение. Акцент е младежката заетост и борбата с детската бедност. Важен приоритет е подобряване на здравеопазването, вкл. на мерки за профилактика и достъп до медицинска помощ.

Модерно и устойчиво рибарство, развитие на аквакултурите, преработване и риба и аквакултури, опазване и възстановяване на водите и биоресурсите на Черно море, вкл. използване на научните, са приоритети, в които ЕФМДРА ще инвестира около 84,9 милиона евро. 

В рамките на информационната среща, освен Споразумението за партньорство, ОИЦ-Русе представи и две наскоро обявени за кандидатстване процедури за бизнеса. Първата е „Технологична модернизация“, която се финансира от Националния план за възстановяване и устойчивост. Втората е малка грантова схема “Енергийна ефективност в индустрията“ по Програма „Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност“ на ЕИП. Управителят на ОИЦ Диана Аврамова запозна медиите с условията за кандидатстване и допустимите бенефициенти. Срокът за подаване на проектните предложения за „Технологична модернизация“ е 21 септември 2022 г., а за „Енергийна ефективност в индустрията“ – 21 октомври 2022 г.

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/