сряда, 13 април 2022
Подкрепата на енергийна ефективност през настоящия програмен период ще се осъществява по линия на Програмата за развитие на регионите и по Плана за възстановяване и устойчивост. Това стана ясно днес по време на организираната от ОИЦ-Русе онлайн среща на общини и експерти от Мрежата от областни информационни центрове с представители на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Тема на срещата бяха новите моменти в регионалното развитие и подкрепа за енергийна ефективност през програмен период 2021 – 2027.
По Програмата за регионално развитие ще се финансират целенасочени инвестиции за енергийна ефективност, като се насърчава използването на екологични материали, иновативни решения, включително възобновяемите енергийни източници, зелена инфраструктура и кръгова икономика, вкл. прилагането на мерки, които водят близко до нулево потребление. “Един от подходите ще бъде „нов европейски Баухаус“, което освен устойчивост и комфорт означава и естетичност”, коментира Ивайло Стоянов от управителния орган на Програмата за развитие на регионите в МРРБ.
Той се фокусира върху подкрепата за енергийна ефективност. Въпреки че тя все още не е одобрена от ЕК, вече е ясно, че бенефициенти ще бъдат 50-те градски общини чрез интегрирани партньорски проекти. Приоритет ще имат проекти, при които например се въвеждат мерки за енергийна ефективност в група сгради плюс такива за подобряване на градска и паркова среда, енергоспястяващо осветление, зарядни станции за електромобили и др. Допустими ще бъдат многофамилни и еднофамилни сгради, като за последните ще бъдат прилагани финансови инструменти. След реализацията на мерките, трябва да се постигне клас на енергопотребление А и 30 % спестяване на първична енергия. Общият бюджет за енергийна ефективност е над 356 млн. лева.
Енергийно обновление на жилищни и нежилищни сгради ще се финансира и по Плана за възстановяване и развитие. За жилищния сграден фонд лектор бе Весела Звезданова от дирекция „Жилищна политика“ към МРРБ. Тя обясни, че подпомагането е свързано с две реформи: създаване на обслужване на едно гише (първо 6 пилотни гишета, а след това 28) с цел подобряване на осведомеността на гражданите и измененията в Закона за управление на етажната собственост, включително облекчаване на вземането на решения, регламентиране дейността на професионалните домоуправители. За финансиране ще могат да кандидатстват само многофамилни сгради, които имат техническо и енергийно обследване и технически проект. Ако бъдат одобрени, сумите ще им се възстановят. Детайлите ще станат ясни с насоките за кандидатстване, които тепърва ще се разработят. Тези, които кандидатстват до март 2023 г., ще получат 100 % безвъзмездна финансова помощ, а тези, които го направят от март до декември 2023 г., ще получат 80 %. Няма да са допустими само отделни мерки, а цялостно обновяване без конструктивно укрепване. Целта е 30 % спестяване на енергийно потребление. Общата стойност на финансовия ресурс е 1 176 900 000 лева без ДДС.
По отношение на нежилищните сгради Планът предвижда 617 млн. лв. Те ще бъдат разпределени в два компонента – за публични сгради ( вкл. за администрации, за култура, изкуство и спорт, за сгради на БАН) и за сгради на микро-, малки, средни и големи предприятия на територията на цялата страна, обясни Моника Стоянова от Главна дирекция „Стратегическо планиране и програми за регионално развитие“ на МРРБ.
370,3 млн. лв. ще е бюджетът за първия компонент, като 70 % от ресурса ще е предназначен за публични сгради и администрации, 15 % за културни и спортни сгради и 30 млн. лв. за имоти на БАН. Допустими бенефициенти са всички общини в партньорство с компетентен национален орган (областни администрации, министерства) и др. партньори, собственици на сгради. Недопустима е образователна, здравна и социална инфраструктура, подчерта Моника Стоянова. Тя обясни още, че по първия компонент допустимите дейности са обследване на енергийна ефективност, разработване на концепция за устойчивост, инвестиционен проект, технически паспорт на сградата, строително монтажни работи, авторски надзор и инвеститорски контрол. Предвижда се финансиране чрез безвъзмездна финансова помощ, комбинирано с финансови инструменти, обсъжда се и възможност за договори с гарантиран резултат. Целта е сградите да придобият енергиен клас А. С цел балансирано разпределение на финансовия ресурс се обсъжда да има предварително заделени средства по области или райони, а конкуренцията да е между сградите.
По втория компонент могат да кандидатстват микро-, малки, средни и големи предприятия от цялата страна за сгради, предназначени за производство, търговия и услуги. От него са изключени обекти на селското стопанство и за производство на електроенергия. Общият бюджет е 235,2 млн. лв. 40 % от него е за големи предприятия, 35 % - за средни и 25 % за микро- и малки. Тук безвъзмездната финансова помощ е до 50 %. Допустимите дейности са: енергийно обследване и проектиране, изолация, подмяна на дограми, на отоплителни и охлаждащи системи, възможност за възобновяеми енергийни източници, осветление и вентилация.
Общинският детски център за култура и изкуство с два концерта за Великден…
сряда, 13 април 2022
Пенчо Милков: Тежкият трафик около Дунав мост е национален проблем
сряда, 13 април 2022
Последни Новини
Концертът на Община Русе „Коледа в сърцето“ отново ще подпомогне благородна…
вторник, 26 ноември 2024
Пенчо Милков: Недопустимо е да има двойни стандарти относно влизането…
вторник, 26 ноември 2024
Коледно-новогодишният фестивал на Община Русе обещава много музика, забавления…
вторник, 26 ноември 2024
С призив „Мълчанието не е решение“ бе открита кампания срещу домашното…
вторник, 26 ноември 2024
Учение за аварийна готовност в „Топливо газ“ ще се проведе на 27 ноември
вторник, 26 ноември 2024
Кметът Пенчо Милков участва в официалната визита на президента Румен Радев…
вторник, 26 ноември 2024
Солисти на Детска вокална група „ Слънце“ с призови места от национален…
вторник, 26 ноември 2024
Ресторант „Happy“ спечели търга за наем на помещението в Доходното здание
понеделник, 25 ноември 2024