Отбелязахме 139 години от Освобождението на Русе

понеделник, 20 февруари 2017

С тържествена церемония в Пантеона на възрожденците,днес, 20-и февруари 2017 г.,отбелязахме139-та годишнина от Освобождението на Русе. На събитиетоприсъстваха кметът на Община Русе Пламен Стоилов, извънредният и пълномощен посланик на Руската Федерация в България Н.Пр. Анатолий Макаров, Генералният консул на Русия в Русе – г-жа Татяна Грушко, председателят на Общински съвет Русе – проф. Христо Белоев, зам.-областните управители на Област Русе Валентин Колев и Станимир Станчев, общински съветници, лидери на политически партии, русенции гости на града.

Събитието започна с встъпителни думи на проф. д-р Николай Ненов, директор на Регионален исторически музей – Русе, като преди това пред Пантеона зазвучаха маршове в изпълнение на Общински духов оркестър.

Кметът на Община Русе г-н Стоилов произнесе тържествено слово: „На тази знаменита дата, преди 139 години, нашият град получава дълго чаканата свобода. Русе започва ясно и категорично да се утвърждава като един от водещите градове на България, изцяло обърнат към Европа и своето бъдеще. В дни като днешния се зареждаме с национално самочувствие и гордост от това, което нашите предци са направили, за да бъдем днес свободни. Градът просперира и всичко това, дължим на тях - дълбок поклон пред героите, които няма да забравим.“

Поздравителни думи отправи Н.Пр. Макаров, а Н.В.Пр. Русенски митрополит Науми свещеници от Русенската Света Митрополия отслужиха благодарствен молебен за извоюваната свобода. По традиция,институции, обществени организации и политически партии поднесоха венци и цветя пред Вечния огън.

В програмата взе участие хор „Св. Георги Победоносец“ при ОМД с диригент Мина Влайкова.