Съгласно Закона за вътрешния одит в публичния сектор - вътрешният одит е независима и обективна дейност за даване на увереност или консултиране, предназначена да носи полза и да подобрява дейността.
В Община Русе вътрешния одит е структуриран в отдел „Вътрешен одит”, пряко подчинен на Кмета на Общината. Служителите в пряката си дейност прилагат законодателството и методологията в областта на вътрешния одит.
Вътрешният одит се осъществява чрез два вида одитни ангажименти:
• одитен ангажимент за даване на увереност – предоставяне на обективна оценка на доказателствата от страна на вътрешния одитор с цел да се предостави независимо мнение или извод относно процес, система или друг обект на одит.
• одитен ангажимент за консултиране – изразява се в даване на съвет, мнение, обучение и други, предназначени да подобряват процесите на управление на риска и контрола, без вътрешният одитор да поема управленска отговорност за това.
Цели на вътрешния одит:
1. Идентифициране и оценяване на рисковете в организацията;
2. Оценяване на адекватността и ефективността на системите за финансово управление и контрол по отношение на:
- идентифицирането, оценяването и управлението на риска;
- съответствието със законодателството, вътрешните актове и договорите;
- надеждността и всеобхватността на финансовата и оперативната информация;
- ефективността, ефикасността и икономичността на дейностите;
- опазването на активите и информацията;
- изпълнението на задачите и постигането на целите.
3. Даване на препоръки за подобряването на дейностите в организацията.
Отделът осъществява вътрешен одит на всички структури, звена, програми, дейности и процеси в общинската администрация и на разпоредителите от по-ниска степен. Вътрешен одит се осъществява и в търговските дружества по чл. 61 от Търговския закон и в лечебните заведения с общинско участие в капитала.