Отговор на кмета на Община Русе Пенчо Милков във връзка с жалба за качеството на атмосферния въздух в град Русе

четвъртък, 14 ноември 2019

„Жалба за качеството на атмосферния въздух в град Русе, която е отправена до Европейския парламент и до няколко български институции, включително и до кмета на Община Русе, получих днес. Във връзка с основния проблем за русенци ще предложа още в началото на работата на Общинския съвет да бъде сформирана Временна анкетна комисия от общински съветници и експерти, която да заседава публично пред обществеността. Комисията ще събере цялата достоверна информация за качеството на въздуха и ще изслуша всички компетентни органи и заинтересовани граждани, които искат да направят изявление. При необходимост ще покани национални и международни експерти. Подобно на Кръглата маса от 1990 година в София се надявам Временната анкетна комисия в Русе да стане орган и символ на гражданската активност и да постигне исторически успех. Енергията на русенци заслужава отговор от институциите! В тази връзка лично ще изпратя получената жалба до българските депутати в Европейския парламент с искане да ме информират за действията, които ще бъдат предприети. Гражданите на Русе трябва да знаят истината за замърсителите на въздуха и мерките срещу тях. Както ви обещах, проблемът вече заема голяма част от работното ми време. В момента преглеждам наличната информация. Желанието ми е всички активни и заинтересовани русенци да се включат в Комисията заедно с експертите и общинските съветници.

Време е за действие за по-добър живот“, Пенчо Милков, кмет на Община Русе.