Открито бе осмото Международно биенале „Изкуството на миниатюрата“

четвъртък, 14 октомври 2021

Художествената галерия в Русе е домакин на Осмото Международно биенале „Изкуството на миниатюрата“. Форумът се осъществява под патронажа на кмета Пенчо Милков и е с финансовата подкрепа на Община Русе и Министерството на култура.

Художници от цял свят се конкурираха в категориите Живопис, Графика, Рисунка, Скулптура, Фотография, както и за Голямата награда на Община Русе, а темата на конкурса беше „Време на преформатиране“. Сред 416 произведения бяха избрани най-добрите от международно жури с председател Теицка Бургерьон – художник и уредник в Музея за съвременно изкуство в малък формат в град Нисмес, Белгия. Картините бяха оценявани още от Ива Чавдарова – началник на отдел „Култура“ в Община Русе, Елена Панайотова – художник и представител на Съюза на българските художници – София, художникът Йордан Кисьов и директорът на Художествената галерия Елена Великова.

На събитието присъства и заместник-кметът на Русе Енчо Енчев, който лично се убеди колко затруднено е било журито да избере победители и поздрави отличените.

Експозицията ще продължи до края на годината, като предстои и издаването на цветен двуезичен каталог.

Ето и наградените в отделните категории:

Голяма награда:

Недрет Яшар – „Ева“

Награда за живопис:

Марио Николов – „QR Вавилонската кула“ /по картината на Питер Брьогел „Стари“ от 1963 г./

Награда за графика:

Румен Нечев – „Вотив VI-2“, 2021

Награда за рисунка:

Веселин Дамянов – „Вес, Той е!“

Награда за скулптура:

Гуе Шмидт /Австрия/ - „Светът, гледан отстрани/Поглед 1“, 2021

Награда за фотография:

Александру Шербънеску /Румъния/ - „Тотем на съвременния молещ се“, 2021

Награда на СБХ:

Александра Ласон /Полша/ - „Изоставени 1“ 2021, творба от фонда на СБХ

Награда на Художествена галерия – Русе:

Вяра Гунева – „Аз“

Награда на хотел „Ломбарди“:

Гриша Кубратов – „Носталгично в синьо“

Награда на „Общински пазари“ ЕООД:

Димитър Стайков – „Деметриус, Планетоид 25,51%“