Патриарх Неофит се срещна с кмета Пенчо Милков и отправи своята благословия към русенци

петък, 23 юни 2023

Двамата обсъдиха сътрудничеството между местната власт и БПЦ, и изографисването на храма “Всех Святих”, което ще бъде подпомогнато от Общината

“Благословени да са всички русенци!” С тези думи Българският патриарх Неофит приветства кмета на Русе Пенчо Милков в сградата на Софийската света митрополия. Кметът бе поканен на среща от Негово светейшество, който е дълбоко свързан с Русенската епархия като митрополит в периода 2001-2013 г., до избирането му за патриарх.
Двамата обсъдиха духовното и общественото развитие на Русе, както и сътрудничеството между местните органи на управление и Българската православна църква.
   “Това е един от най-вълнуващите моменти през целия ми мандат като кмет”, сподели Пенчо Милков.
Той подчерта значението на съхраняването на българското културно и духовно наследство, което се преплита с богатата история на Русе, както и усилията на Църквата в подпомагането на младите хора, запазването на традициите и провеждането на социални и благотворителни инициативи.
Патриарх Неофит и кметът на Русе обсъдиха и изографисването на обновения русенски храм “Всех Святих”, което ще бъде подкрепено със средства от общинския бюджет.
  “Българската православна църква е готова да подпомогне реализацията на проекти и инициативи, насочени както към духовното развитие на русенци, така и в различни сфери на обществения живот”, каза патриархът, който изрази своята подкрепа за усилията на Община Русе в развитието на града и изпрати на русенци своите пожелания за здраве и благоденствие.
  В срещата участие взеха и Русенският митрополит Наум, Мелнишкият епископ Герасим - гл. секретар на Светия синод, Белоградчишкият епископ Поликарп - пръв викарий на Софийския митрополит, Теодор Атанасов, началник на кабинета на Българския патриарх, и Ангел Младенов - секретар на Софийската света митрополия.