Пенчо Милков даде началото на основния ремонт на бул. „Цар Фердинанд“ и ул. „Войводова“

сряда, 18 септември 2024

Кметът Пенчо Милков, заместник-кметът Здравка Великова и представители на строителния надзор и фирмата изпълнител откриха днес строителните площадки на две ключови улици в Русе – бул. „Цар Фердинанд“ и ул. „Войводова“, които ще бъдат изцяло ремонтирани. Предвиденият срок за тяхното изпълнение е 115 календарни дни. В този срок е включен и ремонтът на още две улици: ул. „Мостова“ и ул. „Муткурова“, чието изпълнение ще започне в следващите седмици, когато напреднат дейностите по бул. „Цар Фердинанд“ и ул. „Войводова“. Дейностите се извършват с поетия дългосрочен инвестиционен кредит от Община Русе, който бе гласуван през 2023 г. от Общинския съвет.

„Продължаваме с мащабните ремонти в града, като отново ще направим всичко възможно безпокойството за хората да е минимално“, каза кметът. Той също така заяви, че в частите от двете улици, където са изпълнявани предходни ремонти на ВиК, ще бъдат проведени изпитвания, които да установят степента на уплътняване на положения трошен камък.

Бул. „Цар Фердинанд“ ще претърпи цялостен ремонт на платното за движение в два етапа, който ще включва и уширение в зоната на кръстовището с ул. „Богдан Войвода“. Ще бъде създадена нова постоянна организация на движението след приключване на строителните дейности  - ще се обособи нова лента за движение, която да позволява извършване на ляв завой от ул. „Богдан войвода“.  Към настоящия момент е позволен само десен завой в посока към кръговото движение при хотел „Рига“.

Тротоарите по протежението на улицата няма да бъдат ремонтирани, тъй като те са възстановени преди няколко години и са в добро състояние.

Дейностите по ул. „Войводова“ също ще бъдат изпълнени на два етапа, за да не се спира изцяло движението по улицата, която е еднопосочна. При започване на цялостното асфалтиране на платното ще бъде създадена временна организация на движението и ще бъдат предвидени обходни маршрути, което ще бъде предварително обявено на сайта на Община Русе. Предвижда се и ремонт на тротоарите.

По настояване на кмета Пенчо Милков в двете отсечки фирмата изпълнител ще положи два слоя асфалт, биндер и износоустойчив пласт, пригодени за повече от средно натоварване, което не е правено до момента при ремонт на улици в града. По този начин отсечките ще имат устойчивостта по тях да преминава и тежкотоварна техника.

През следващата седмица предстои да бъдат открити строителните площадки на улиците „Муткурова“ и „Мостова“, които също ще претърпят цялостен ремонт на пътното платно и тротоарите. Очаква се до края на месеца да стартира основният ремонт и на ключовите за града улици „Плиска“, „Доростол“ и „Тулча“, които се финансират от МРРБ и от собствените средства на Община Русе.

Улиците, които се ремонтират основно чрез дългосрочния инвестиционен кредит на Община Русе, са избрани въз основа на своята значимост и по-натоварения пътникопоток, и след направени съвместни огледи на уличната мрежа от Общината и ВиК. Въпреки частичното асфалтиране, извършено по проекта за реконструкция, подмяна и изграждане на ВиК инфраструктура, е установено, че улиците имат нужда от цялостен ремонт, за да се подобрят експлоатационните характеристики на настилките.