петък, 03 септември 2021
Кметът на Община Русе изпрати писмо до министър-председателя на Република България и до Министерството на околната среда и водите, в което настоява за въвеждането на по-строги норми за допустимите емисии на вредните органични вещества. Пенчо Милков отправи предложение за промяна в наредбите за пределно позволените концентрации на вредното влияние в атмосферния въздух на населените места, както и за самите дейности на производството.
„В последните години в Община Русе, РИОСВ, РЗИ и на Спешния телефон 112, ежедневно постъпват сигнали за тежки, остри органични миризми. Замърсяванията принуждават гражданите да живеят затворени в домовете си, а броят на хронично болните лица, както и на онкологичните заболявания се увеличава всяка година. Обстановката става нетърпима и русенци, които от зората на демокрацията са особено чувствителни за чистотата на въздуха, са изправени пред нерешим проблем“, заявява в писмото си Пенчо Милков.
Според кмета на Община Русе основен източник на здравно-екологични проблеми в града са неконтролируемите замърсявания с вредни органични вещества от производства, непризнаващи българското екологично законодателство, нормативните актове, както и конституционното право на гражданите да живеят в чиста и здравословна околна среда.
В обръщението си към представителите на държавните институции Пенчо Милков настоява, че пробите от замърсения въздух и измерванията на концентрациите на органичните замърсители е необходимо да бъдат извършвани с по-голяма честота, която отчита появяването и продължителността на превишаване на нормите и максималните средни стойности.
Поради твърде остарелите екологични наредби и съобразно препоръките на СЗО и Европейската агенция по околна среда, е належащо да бъдат актуализирани и въведени по ниски граници на допустимото замърсяване от страна на промишлените производители, се казва още в писмото до премиера и МОСВ.
Грийн рок фест се отменя в съответствие със заповедта на здравния министър
петък, 03 септември 2021
Русенският гребец Лазар Пенев стана европейски шампион
неделя, 05 септември 2021
Последни Новини
Авария по ВиК мрежата променя временно маршрута на автобусна линия № 19…
четвъртък, 06 февруари 2025
Пенчо Милков поздрави доц. д-р Десислава Атанасова за избора ѝ за ректор…
четвъртък, 06 февруари 2025
Развитието на спортната инфраструктура в Русе беше обсъдено на среща между…
сряда, 05 февруари 2025
Първият ученически турнир по плуване в обновения общински басейн се превърна…
сряда, 05 февруари 2025
Актрисата от театър „Сава Огнянов“ Ивана Керанова с номинация за награда…
сряда, 05 февруари 2025
Кметът на Русе настоя пред екоминистъра за нови норми за химическите замърсители…
сряда, 05 февруари 2025
Четвъртокласници от Русе отличени със световна награда за смелост и всеотдайност
сряда, 05 февруари 2025
Експерти обясняват възможностите за европейско финансиране в областта
сряда, 05 февруари 2025